12 yıllık hikayeye göç molası: Yaren Leylek, Adem Amca’ya veda etti

12 yıldır Karacabey’deki Eskikaraağaç köyüne gelerek dostluk kurduğu Adem Amca’nın misafiri olan Yaren Leylek’in göç yolculuğu başladı. Yaren Leylek, eşi Nazlı ile birlikte Afrika’ya doğru göç etti.

Her yıl Eskikaraağaç köyüne gelen Yaren Leylek, göç zamanının gelmesiyle birlikte mevsimin daha sıcak geçtiği ülkelere doğru yolculuğuna başladı.

YAREN LEYLEK VE ADEM AMCA (ARŞİV) (ALPER TÜYDEŞ/BURSA-İHA) Bursa’nın Karacabey ilçesinde, balıkçı Adem Yılmaz ile kurduğu dostluk hikayesiyle milyonların gönlüne taht kuran Yaren, 12. yılda da göçten gelip Eskikaraağaç leylek köyündeki dostu Adem Yılmaz’ın kayığına kondu. Hikâyeyi merakla bekleyen Yarenseverler ise geliş tarihi biraz geciken Yaren’in köye gelmesiyle birlikte derin bir ‘oh’ çekti.

Bursa’nın Karacabey ilçesi Eskikaraağaç köyünün sembolü haline gelen Yaren Leylek ve Adem Amca’nın dostluğu 12 yılı geride bıraktı.

Her yıl Eskikaraağaç köyüne gelen Yaren, göç zamanının gelmesiyle birlikte mevsimin daha sıcak geçtiği ülkelere doğru yolculuğuna başladı.

Her yıl doğaseverler tarafından ilgiyle takip edilen dostluğun tüm Türkiye’de duyulmasını sağlayan yaban hayatı fotoğrafçısı Alper Tüydeş sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Yaren’in eşi Nazlı ile birlikte Afrika’ya doğru göç yolculuğunun başladığını duyurdu.

Tüydeş şu ifadeleri paylaştı:

“Yaren Leylek ve eşi Nazlı dün sabah Adem Amca ile vedalaştıktan sonra göç yolculuğuna çıktılar. Akşam Adem Amca yuvada olmadıklarını söyledi. Böylece Leylek Köyünün de son leylekleri köyden ayrılıp Afrika’ya doğru yola koyulmuş oldu. Böylece hikayenin 12. yılı geride kaldı. Artık hepimiz baharı bekleyip bu güzel hikayenin kahramanlarının bir araya gelmesini bekleyeceğiz.”

YAREN LEYLEK’İN HİKAYESİ DÜNYAYA YAYILDI

Türkiye’yi Avrupa Leylek Köyleri Birliğinde temsil eden tek köy olan Bursa’nın Karacabey ilçesine bağlı Eskikaraağaç Leylek Köyü, her yıl göç döneminde on binlerce leyleğin geçtiği bir göç rotası üzerinde. Köy, aynı zamanda yerleşik leyleklere de ev sahipliği yapıyor.

Bundan 12 yıl önce, Uluabat Gölünde balık tutarken kayığına konan Yaren Leylek ile dostluğu başlayan Adem Yılmaz’ın tanık olduğu bu hikaye, fotoğraflanmasıyla birlikte uluslararası bir üne de kavuşmuştu. Hikâye, Yunanistan’da gölge oyunu olarak oynatılırken Avusturya ve Almanya’da ders kitaplarına konu oldu. 2019 yılında Burak Doğansoysal’ın filme aldığı ve Karacabey Belediyesi’nin katkılarıyla hazırlanan ‘Yaren’ adlı belgesel ise Prag Film Ödüllerinden en iyi belgesel ünvanlıyla dönmüştü. Geçtiğimiz yıl ise Karacabey Belediyesi, Balıkçı Adem ve Yaren’in heykelini yaptırarak, hikayenin köy meydanında ölümsüzleşmesini sağlamıştı. Kaynak bursatanik

Previous post Nemrut Kalderası’nın boz ayıları
Next post Avcılar’da bahçede ortaya çıktı. Kocaeli, İstanbul ve Yalova dikkat! Daha toprağın altına girmedi, hala yeryüzünde.