Munzur Vadisi’nde sincaplar kışa hazırlanıyor

Tunceli’deki Munzur Vadisi Milli Parkı’nda yaşayan sincaplar, kışa hazırlık için meşe ormanlarıyla kaplı alanlarda yiyecek arıyor. Sincaplar, kış aylarında soğuktan korunmak ve aç kalmamak için yiyecek depoluyor.

Keskin dişleriyle dallardaki palamutları koparan sincaplar, bu sayede hem karınlarını doyuruyor hem de ağızlarına koydukları palamutları yuvalarına taşıyarak kış için depoluyor.

Yaklaşık 42 bin hektardan oluşan Munzur Vadisi Milli Parkı, sahip olduğu orman, dağ ve vadileriyle birçok canlıya yaşam alanı sunuyor.

Bozayı, kurt, vaşak, su samuru, tilki ve yaban keçisi gibi türlerin bulunduğu milli parkta, havaların soğumasıyla kahverengi sincap da sıkça görülmeye başlandı.

Milli parktaki ormanları mesken tutan, günün belirli saatlerinde yuvalarından ayrılarak yüksekliği yaklaşık 15-20 metreye ulaşan meşe ağaçlarında zaman geçiriyor.

Keskin dişleriyle dallardaki palamutları koparan bu sayede hem karınlarını doyuruyor hem de ağızlarına koydukları palamutları yuvalarına taşıyarak kış için depoluyor.

Yaşadıkları yerlerde sürekli hareket halinde olan taşıdıkları veya toprağa gömdükleri tohumlarla da milli parktaki ormanların gelişmesine katkı sağlıyor. (AA) Kaynak Sözcü

Previous post Flamingolardan tablo gibi manzara
Next post Siirt’te kurulan hayvan hastanesi diğer illere örnek oldu, 6 ayda tam 153 hayvan tedavi edilerek doğaya bırakıldı!