Kış ortasında Kars’a leylekler geldi

Kars’ta hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesiyle baharın müjdeleyicisi leylekler bu yıl erken geldi.

Sonbaharda sıcak bölgelere göç eden leylekler, havaların ısınmasıyla Kars’ın il merkezine bağlı Kümbetli köyündeki yuvalarına bu sene bir ay erken döndü. 

Köy sakinlerinden Nihat Ersarı, muhabirlere, leylek yuvasının evinin yanında olduğunu belirterek, “Havalar bu sene güzel gitti, de erken geldi. 10’uncu ayda buradan göç etmeye başlıyor, bu sabah geri geldi.” dedi. 

Yöre halkından 74 yaşındaki Muharrem Erbil de leyleklerin genelde mart ayında köylerine geldiğini anlatarak, “Bu yıl kışımız iyi geçti, kar çok olmadı, havalar sıcak. ‘Leylek 8’e gelmez, 9’a kalmaz’ diyoruz ama bu yıl hava güzel, çok erken geldi.” diye konuştu. 

AYDIN’A DA İLK LEYLEK GELDİ

Aydın’a 2024 yılının ilk leyleği, her yıl olduğu gibi bu yılda Söke ilçesinin etrafı azmaklarla çevrili ova bölgelerinden Gölbent Mahallesi’ne geldi. Söke’ye geçen yıl 25 Ocak’ta gelen leylek, bu yıl şubat ayında göçtü. EKODOSD’in her yıl leyleklere dikkati çekmek ve farkındalık yaratmak amacıyla sürdürdüğü ‘Leyleği ilk görene 1 çuval un’ kampanyası kapsamında leyleği gören kişi olan Hatice Avcı, bir çuval un kazandı. kaynak Sözcü

Previous post Karavanınız bahara hazır mı? İşte karavan bakım önerileri
Next post Evlerini bırakıp çadır yaşamına başladılar: ‘Kesinlikle daha ucuz’