KIRMIZI NOKTA (RED DOT) NEDİR? – Nejat ÜNER

Ben bu sorunun cevabını verebilecek, yani göz- gez- arpacıklı veya kırmızı noktalı (red dot) optik ile çok sayılarda yaban domuzu avlama olanağı bulabilmiş bir avcı değilim. Herhalde her iki düzenek ile çok sayıda yaban domuzu avlamış biri ancak bu sorunun cevabını belki verebilir tabii böyle biri varsa. Ama kırmızı (red) ve yeşil (green) noktalı optik takılmış silah kullandım.
Pek sempatim olduğu da söylenemez. Ben her zaman Türk usulü hareketli yaban domuzu avcılığında yarım otomatik yivli ve yivsiz tüfeklerin en doğru silah olduğunu savunanlardanım. Yani sürgülü mekanizmalı (bolt action) yivlilerin hareketli avlar için hiç de uygun olmayan ateşli bir silah olduğunu iddia edenlerdenim.
Devletin Türk avcısına bir zamanlar sattığı yarı otomatik yivlilerin kullanılmasının da neden yasaklandığını çok merak edenlerdenim. Tabii bu konuda çok spekülasyon yapılabilir ama, işte aması var. Parasını ödeyip geri de almıyor devlet. Geriye ne kalıyor ortalama gelirli Türk avcısının memeli avında kullanabileceği yegane silahlar; yarım otomatik yivsizler ve şimdi fiatları uygun gibi görünse de yüksek vergisi olan piyasaya yeni çıkmış ve çıkmakta olan Turqua; Ovis ve Monza marka sürgülü mekanizmalı (bolt action) yivliler. Yakında bunların merdiven altı da çıkar. Hiç şüpheniz olmasın.
Yaban domuzu avı hastası avcılar da Türk usulü yaban domuz avında attığını vuracağını sanıyor sürgülü mekanizmalı (bolt action) yivliler ile vadiden vadiye ‘’Salla Da Salla Vurabilirsen Ne Ala’’. Birçok yazımda tekrarladığım ve güftesi bana ait olan bu şarkıyı bakalım kim besteleyecek. Yemlenmiş avlakta; kulede veya gece beklemesinde tamam ama hareketli avlarda verimi son derece düşük bir ateşli silahtır sürgülü mekanizmalı (bolt action) yivli.

Yazının devamı için abone formu linki

Previous post TRAP KARIŞIK TAKIMIMIZ AVRUPA İKİNCİSİ
Next post ÖNEMLİ DUYURU SİLAH TAMİR SINAV TARİHİ DEĞİŞİKLİĞİ