Kilosu 3 bin TL’ye satılıyor, üreticisini zengin ediyor

Dünyanın en popüler mantarlarından olan ve Türkiye’nin 21 şehrinde yetişen kuzu göbeği mantarı 3 bin TL’ye satılan kuru hali ile üreticilerini zengin ediyor.

.Kilosu 3 bin TL’ye satılıyor, üreticisini zengin ediyor

21 şehirde ormanlarda yetişen kuzu göbeği mantarının yaş hali 400 liraya, kuru hali ise 3 bin liraya satılıyor. Türkiye’de bir çok mantarın yetiştirilebileceğini dile getiren Düzce Üniversitesi Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ertuğrul Kaya, mantarların farklı farklı lezzetlerinin olduğunu, mantarların getirilerinin de ekonomik olarak ciddi boyutlarda olduğunu belirtti.

Türkiye’de birçok mantar türünün daha yeni tanınmaya başladığını belirten Prof. Dr. Ertuğrul Kaya, “Ülkemizde çok iyi tanınan ekonomik değeri olabilecek mantarlar var. Tanınanlardan birisi kanlıca mantarı daha çok kışa yakın aylarda sonbaharın geç dönemlerinde çıkıyor. Çok popüler bir mantar. Batı Karadeniz’de ve İstanbul’da çok iyi tanınıyor. Bu mantar henüz kültüre alınmış değil. Şu an yine pazarlarda 40-50 TL civarında satışı var ama doğadan toplanarak satılıyor yani böyle müşteri bulabiliyor. Üretildiğinde gayet iyi bir getiri olabilecek bir mantar türü. Bu biraz akademik bir iş ve henüz üretilemedi” dedi

.

“İMPARATOR ÇOK DEĞERLİ”

Renginden dolayı zehirli mantarlarla karıştırılan imparator mantarının henüz üretilemediğine, fakat çok değerli bir mantar olduğuna değinen Prof. Dr. Ertuğrul Kaya,”“Bunun dışında ülkemizde yeni yeni tanınmaya başlanan, görseli güzel olan imparator mantarı olarak da bilinen Sezar mantarı. Avrupa’da Roma döneminde imparatorların tükettiği bir mantar olarak biliniyor. Ülkemizde henüz çok iyi tanınmıyor. Renginden dolayı korkuluyor biraz fakat başka zehirli mantarlarla karışabilir gerçekten. Bu da bazı özelliğinden dolayı henüz üretilebilmiş bir mantar değil” ifadelerini kullandı.

Doğadan toplanan mantarların kilosunun 30 ila 50 lira arasında satıldığını belirten Prof. Dr. Kaya, “Ülkemizde yine belli bölgelerde tanınan çok büyük bir mantar ve farklı isimlerle bilinen Makrolepiyota mantarı var. Bu da yöresel olarak bazı yerlerde ticareti yapılabiliyor ama yine doğadan toplama şeklinde oluyor. Doğadan toplanan mantarların satış fiyatı 30-50 TL arasında değişebiliyor” diye konuştu.

“DÜNYANIN EN POPÜLER MANTARI: KUZU GÖBEĞİ”

Ülkemizde 21 ilde yetiştirilen kuzu göbeği mantarının Türkiye’de revaçta olduğunu belirten Prof. Dr. Ertuğrul Kaya, sözlerini şöyle tamamladı:

“Dünyanın en popüler mantarlarından bir tanesi, ekonomik değeri çok güçlü olan kuzu göbeği mantarı. Bu mantar için birçok akademik çalışma yapılmış tıbbi etkileri ve yetiştirilme seçimi için çok çalışma yapılmış. Bazı kişiler yetiştirdiğini iddia etti. Henüz piyasaya yetiştirmeyle ilgili kültür ortamları çıkmadı. Fiyatı inanılmaz yüksek. Özellikle bu sene çok az yetiştiği için fiyatlar tavan yaptı. Şu an yaş kilosu Türkiye’de 300-400 TL civarında satılıyor. Kurusunun fiyatı 2 bin- 3 bin TL civarında satılıyor.”

“Neredeyse tamamı ihracata gidiyor. İhracat fiyatları biraz daha yüksek. Kuru olarak da, dondurulmuş olarak da, soğuk zinciri de ihracatı yapılan bir mantar. Bunun üretimi için çalışmalarımızı devam ettiriyoruz belli bir aşamaya geldik ama bunun da üretimi o kadar kolay değil.kaynak sözcü ”

Previous post Ördeklerin az bilinen özellikleri – Kaç yıl yaşarlar, uçabilirler mi?
Next post Bingöl’de adını gölden alan mezra doğal güzelliğiyle büyülüyor.