Karasu Sulak Alanı’nda 200 kuş türü tespit edildi

Türkiye’nin en doğusundaki doğal zenginliklerden Karasu Sulak Alanı’nda tespit edilen kuş türü 200’e yükseldi.

Karasu Sulak Alanı’nda 200 kuş türü tespit edildi

Ağrı Dağı Milli Parkı’nın Iğdır tarafında bulunan, dağın zirvesindeki buzulların suyuyla beslenen Karasu Sulak Alanı birçok yaban hayvanına ev sahipliği yapıyor.

Kemirgen, sürüngen, memeli ve amfibi çeşitliliğinin olduğu sulak alanda en fazla tür sayısı ise kuşlarda bulunuyor.

Sulak alan, her ilkbahar ve sonbaharda çok sayıda göçmen kuşa ev sahipliği yapıyor.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü, Iğdır Üniversitesi, KuzeyDoğa Derneği ve gönüllüler tarafından bölgede hemen her gün yapılan gözlemler sayesinde alanda bugüne kadar 200 kuş türü kayıt altına alındı.

Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği tarafından (IUCN) kırmızı listeye alınmış türlerin de aralarında bulunduğu kuşlar, alanı gerek yaşam gerekse mola amaçlı kullanıyor.

ALAN, KUŞ BİLİMİNE IŞIK TUTUYOR

Iğdır Üniversitesi Kuş Bilimi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Emrah Çelik, Karasu’nun kuş bilimi açısından önemli bir alan olduğunu söyledi.

Özellikle göç zamanlarında bu alanda yoğun çalışma yürüttüklerini ifade eden Çelik, sayının yapılacak gözlemlerle daha da artacabileceğini dile getirdi.

Türkiye’nin Ermenistan, Nahçıvan ve İran sınır hattındaki alana bu ülkelerdeki kuş türlerinin de geldiğine işaret eden Çelik, bu durumun kuş türlerinin artmasında önemli etken olduğunu sözlerine ekledi. (AA) Kaynak Sözcü

Previous post Doğa koruma görevlisi, yabani sincabı elleriyle besledi
Next post Erzurum’da kurt dehşeti: 5 yaralı