Siirt’te kurulan hayvan hastanesi diğer illere örnek oldu, 6 ayda tam 153 hayvan tedavi edilerek doğaya bırakıldı!

Tedavisi tamamlanan yaban hayvanları hastanedeki maceralarından sonra doğal ortamlarına, doğaya bırakıldı.

Tedavi edildi, doğaya bırakıldı. Siirt Üniversitesi Veteriner Fakültesi bünyesinde kurulan ve hayvan sağlığını korumayı hedefleyen Hayvan Sağlığı Uygulama ve Araştırma Hastanesi’nde 6 ayda tam 153 yaban hayvanı tespit edildi.

Hayvan sağlığını korumak ve gözetmek maksatlı kurulan Hayvan Sağlığı Uygulama ve Araştırma Hastanesi’nde 6 ayda 153 hayvan sağlık sorunları giderilerek doğaya bırakıldı. Hayvanların sağlık sıkıntılarını gideren ve bakımlarını yapan hayvan hastanesi Siirt Üniversitesi Veteriner Fakültesi bünyesinde kuruldu.

Siirt Üniversitesi Veteriner Fakültesi bünyesinde kurulan Hastanede pek çok hayvanın tedavisi özenle yapılıyor. Hastanede büyükbaş, küçükbaş, kanatlı ve yabani hayvanların hepsine teşhis konulup tedavilerinin yapıldığını belirten hastane başhekimi Dr. Öğr. Üyesi Ali Gülaydın; cerrahi, iç hastalıkları, doğum ve suni tohumlama gibi kliniklerin bulunduğu hastanede gelişmiş merkezi tanı laboratuvarında analizler gerçekleştirildiğini söyledi.

BÖLGEDEKİ EN BÜYÜK, ÜLKEDE İSE SAYILI HAYVAN HASTANELERİ ARASINDA

Hastanenin EAEVE standartlarına uygun bölgedeki en büyük, ülkedeki sayılı hayvan hastaneleri arasında yer almakta olduğunu aktaran Gülaydın, “8 bin 300 metrekare kapalı alana sahip olan hastanemiz; acil, pet, egzotik hayvan, at, ruminant, pet enfeksiyon ve büyük hayvan enfeksiyon olmak üzere 7 adet poliklinikten oluşmaktadır.

Ayrıca radyoloji ünitesi, merkezi laboratuvar, nekropsi ünitesi ve eğitim öğretim amfilerini de bünyesinde barındırmaktadır. Polikliniklerimiz cerrahi, iç hastalıkları, doğum ve jinekoloji, dölerme ve suni tohumlama kliniklerinden oluşmaktadır. Bu çerçevede hastane bünyesinde toplam 26 adet muayene salonu, 8 adet ameliyathane ve hospitalizasyon üniteleri mevcuttur. Hospitalizasyon ünitelerimiz ise şu anda 73 hasta kapasitesine sahiptir. En kısa sürede 103’e çıkartmayı planlamaktayız” dedi.

153 HAYVANIN TEDAVİSİ YAPILDI

Hastanenin özellikle Siirt olmak üzere Batman, Diyarbakır, Şırnak, Hakkari ve Bitlis gibi illere de hizmetini devam ettirmekte olduğunu ifade eden Gülaydın, “Ayrıca İl Doğa Koruma Müdürlüğü ile protokolümüz bulunmaktadır. Yaban hayvanları ile ilgili hastalıklarda bize başvuruda buluyorlar. Biz de burada onların tedavi, muayene ve süreçlerini takip ediyoruz.

Bu kapsamda 6 aylık bir dönemde yaklaşık 153 yaban hayvanına muayene tedavi ve gerekli cerrahi işlemleri yaparak sağlığına kavuşturduk. Buradaki en büyük popülasyonu yapan hayvanların noktasında yabani kuşlarımız oluşturuyor. Daha çok şahin, doğan ve puhu türlerine ev sahipliği yapıyoruz. Onları muayene, tedavi ve gerekli görüldüğünde cerrahi operatif işlemlerinde yapıp doğaya tekrar salmalarına yardımcı oluyoruz” diye konuştu.

Kaynak Tv100

Previous post Munzur Vadisi’nde sincaplar kışa hazırlanıyor
Next post Aydın’da Yaban Hayvanı Alanlarında tespit çalışmaları gerçekleşti