Erkek boa yılanı 14 yavru yılan doğurdu

Brezilya Gökkuşağı Boa yılanının yaşadığı barınakta 14 yavru doğrumasının iki şaşırtıcı yanı bulunuyor.

Brezilya Gökkuşağı Boa yılanının yaşadığı barınakta 14 yavru doğrumasının iki şaşırtıcı yanı bulunuyor. Ronaldo ile ilgilenen personel, boa yılanının erkek olduğunu düşünüyor. İkincisi ise Ronaldo, en az 9 yıldır hiçbir yılanla etkileşime girmedi.

Portsmouth Şehri kolejindeki bir barınakta yaşayan Ronaldo’nun 14 yavru yılan meydana getirmesini personeller “mucize doğum” olarak nitelendirdi. Öte yandan araştırmacılar, 14 yavru yılanın doğmuş olmasında nadir görülen bir üreme çeşidi olabileceğini de düşünüyorlar. Araştırmacılara göre bu durum, embriyoların döllenmeden geliştiği doğal bir aseksüel üreme biçimi olan partenogenezin nadir bir örneği olabilir.

Partenogenez, bitki ve hayvanlarda yaygındır ancak dünyanın hiçbir yerinde bir Brezilya Gökkuşağı Yılanı’nın bu şekilde ürediği belğelenmemişti.

Üniversitede okuyan bir öğrenci tarafından keşfedilen bu vaka hakkında hayvan bakım teknisyeni Amanda McLeod, “İlk başta öğrencinin yanıldığını düşündük. Gözlerimize inanamadık” dedi. Sürüngen uzmanı Pete Quinlan ise konu hakkında şunları söyledi:

“50 yıldır yılan yetiştiriyorum ve bunun olacağını daha önce hiç bilmiyordum. Bebekler aslında annelerinin klonları ancak işaretleri biraz farklı. Ronaldo normalden biraz daha şişman görünüyordu, sanki büyük bir yemek yemiş gibi. Bir an bile onun hamile olduğunu düşünmedik.”

Veteriner tarafından erkek olduğu belirtilen boa yılanı, üniversitenin son iki yıldır en ünlü sakinlerinden biri. Araştırmacılar şu an yavru yılanların cinsiyetini bulmakla uğraşıyor. Yavru yılanlar yeterince olgunlaştıktan sonra yeni yuvalarına gönderilecekler. Kaynak medyascope

Previous post Tarla Traktörü, Traktör Yavruları Bekliyor
Next post Tarlasında 2 metrelik dev yılanla karşılaştı! Böyle etkisiz hale getirdi