Emirates’ten Yaban Hayatı ve Yaşam Alanlarını koruma çalışması

Dünya Yaban Hayatı Günü sebebiyle, Emirates Grubu yaban hayat ve yaşam alanlarının korunmasına ilişkin uzun süreden beri devam eden taahhüdünü sürdürüyor.

Emirates’ten Yaban Hayatı ve Yaşam Alanlarını koruma çalışması

DUBAI- Dubai Çöl Koruma Rezervi ve Emirates Wolgan Valley‘deki başarı öyküleri onlarca yıllık yatırımın sonuçlarını sergiliyor. Emirates SkyCargo yasa dışı yaban hayvan ticaretine karşı sıfır hoşgörü politikasını destekliyor.

Dünya Yaban Hayatı Günü sebebiyle, Emirates Grubu yaban hayat ve yaşam alanlarının korunmasına ilişkin uzun süreden beri devam eden taahhüdünü sürdürüyor. Ayrıca çalışanları için çevrim içi bir Çevre forumunda kuruluş genelindeki koruma çabalarına ışık tuttu.

emirates’ten-yaban-hayati.jpgForum sırasında, Dubai Çöl Koruma Rezervi, Avustralya’daki Emirates One & Only Wolgan Valley ve Emirates SkyCargo’dan uzmanlar, Dubai’deki nesli tehlikede olan türler ve yaşam alanlarını korumak için yapılmakta olan işleri, Avustralya’daki orman yangınları sonrasındaki yenileme çabalarını ve havayolunun kendi ağı genelinde yaban hayvan ticaretini engellemek için kendi üzerine düşeni nasıl yaptığı hakkında konuştu.

emirates’ten-yaban-hayati-001.jpgEmisyonu azaltma ve gerektiği kadar tüketime ek olarak, yaban hayatının ve yaşam alanlarının korunması, Emirates Grubu’nun çevresel sürdürülebilirlik stratejisinin üç dayanağından biridir. Grup, gelecek nesillerin vahşi doğada yaban hayatını görmekten keyif alınması gerektiğine, dünyanın güzelliğinin ve biyo-çeşitliliğinin seyahatlere ilham verdiğine inanmaktadır.

emirates’ten-yaban-hayati-002.jpgYaban hayat ve doğal yaşam alanlarının rehabilitasyonu

2003’den beri Emirates Grubu, 560’tan fazla farklı türe ev sahipliği yapan ve 31.000 yerli ağacın dikildiği korumalı bir çöl yaşam alanı olan 225 kilometrekarelik Dubai Çöl Koruma Rezervi’ne (DDCR) fon ve destek sağlamıştır. Yöreye özgü flora ve faunası dahil olmak üzere Dubai’nin eşsiz çöl alanının korunmasında DDCR önemli bir rol oynamaktadır.

Kazanımları arasında DDCR’nin 1999 yılında başlayan başarılı yeniden kazandırma programı vardır. O günden beri program Arap oriksi, Arap ceylanı ve kum ceylanı dahil toynaklı hayvan nüfusunun 1.300’ün üstüne çıkmasını sağlamıştır. Yeniden kazandırma programları o kadar başarılı olmuştur ki, bazı türlerin bölge içerisinde diğer koruma alanlarına taşınmaları sürecini de tetiklemiştir. Ek olarak, 2.800’den fazla yakalı toy veya Macqueen’in toy kuşu DDCR’ye yeniden kazandırılırken, firavun kartal-baykuş ve sarkık yanaklı akbaba gibi diğer önemli kuş türleri rezervin sakinlerindendir ve bazı kuşlar uydu etiketleriyle izlenmektedir.

Yerel ve uluslararası eğitim ve araştırma kurumlarıyla aktif iş birliği yaparak şu ana kadar 30’dan fazla biyo-çeşitlilik projesinin tamamlanmasıyla, DDCR ekolojik araştırmada bölgesel liderdir. DDCR ayrıca sürdürülebilir turizmi teşvik eder ve ziyaretçilere Dubai’nin hassas doğası ve yaşayan mirası konusunda eğitim verirken özgün çöl tecrübeleri sunar. Pandemi öncesinde, rezerv bölgede en fazla ziyaret edilen koruma alanı olacak şekilde yılda 290.000’e yakın turist ağırlıyordu.

emirates’ten-yaban-hayati-003.jpgAvustralya’da Emirates, Dünya Miras Listesinde yer alan Büyük Mavi Dağlar Bölgesinde konumlandırılmış koruma temelli Emirates One&Only Wolgan Valley aracılığıyla Avustralya’nın bakir bölgelerini ve ormanlarının korunmasını 12 yıldan uzun bir süredir desteklemektedir.

Emirates One&Only Wolgan Valley çevresel mirası ve çevresel girişimlerini arttırarak karbon-nötr durumuna ilişkin güçlü bir bağlılık sergilemektedir. Mavi Dağların bir bölümünü etkileyen 2020 yılının başındaki anız yangınlarından sonra, One&Only Wolgan Valley’deki ekipler arazinin yenilenmesi için çalışmış ve çok sayıda yaban hayatı kurtarmak ve ekosistemlerin kademeli yenilenmesini izlemek için çevresel veri kaynağı olarak tespit edilen tesiste “Yaşam Alanı Kurtarma’ olarak tanımladığı yaşam alanı yenileme işlerini hızlandırılmıştır.

Arazinin etkilenen bölümleri hızlı bir iyileşme göstererek yaban hayatı biyo-çeşitliliği ve ekosistemler büyük ölçüde korunmuştur. Son on yıl içerisinde, arazi kılavuzları, otel çalışanları ve tesisteki misafirler tarafından 25 yerli türü temsil eden bir milyondan fazla tohumluk bir tohum bankası oluşturulmuştur. Bu fideler hasar gören alanların yeniden doldurulmasında, anız yangınlarından etkilenen böcekler, sürüngenler ve küçük keseli hayvanların doğal yaşam alanını yeniden yaratmaya yardımcı olmada şu anda hayati bir rol oynamaktadır.

Ek olarak, orman yangınlarının olduğu bölgeye sığınan farklı türler üstündeki etkisi hakkında bilgi toplamak ve bu etkinin bir enstantanesini sunmak amacıyla tesiste bazıları 150 yaşından büyük, önemli kovuklu ağaçların haritalanması yapılmıştır. Diğer projeler, misafirlerle birlikte yaşam alanını iyileştirmek için enkazın taşınması ve kaldırılmasını içeren yaşam alanı yenilemesini içermektedir. Bu anız yangınlarından sonra gelişen hayvan ve böcek nüfuslarına yardımcı olmada hayati önem taşıyan barınaklar ve yaban hayatı koridorları oluşturmaya yardım ediyor.

Yasa dışı yaban hayvan ticaretini durdurmak için ihtiyatlı bir yaklaşım

Emirates SkyCargo yaban hayvan ticareti ve sömürüsüne karşı mücadelede küresel bir lider olarak gücünü arttırdı. 2016 yılında Emirates Buckingham Sarayı Deklarasyonunu imzaladı ve yasa dışı yaban hayvan ticaretine karşı mücadelede Yaban Hayatı için Birlikte Çalışanlar Ulaştırma Görev Gücü’ne katıldı. Ayrıca, ROUTES (Nesli Tehlikede Olan Türlerin Yasa dışı Taşınması için Fırsatların Azaltılması) ortağıdır.

Emirates SkyCargo diğer kaçak hayvan kargo türleri arasında büyük kediler, filler, gergedanlar ve karıncayiyenler dahil olmak üzere yasa dışı yaban hayvan ticareti konusunda sıfır hoşgörü politikası benimsemiştir ve sevkiyatın CITES* kuralları kapsamında yasal kabul edildiği durumlarda bile Büyük-4 için yapılan avlanma safarileri için kati bir yasak uygulamaktadır.

Emirates SkyCargo farkındalık kampanyaları yanı sıra ekiplerine yasa dışı yaban hayvanı ticaretiyle bağlantılı konularda eğitim verilmesine yatırım yapmaktadır. Kargo ekipleri kargo taşımacılığı ve görüntülemesi sırasında kaçak yaban hayat ürünlerine ilişkin uyarı işaretlerine dikkat etmeleri yönünde eğitilmiştir. Bu, belge doğrulama, konteyner veya kafes muayenesi ve CITES* izinlerinin doğruluğunun teyit edilmesini içerir. İşletme genelindeki çalışanlar araştırma için belirlenmiş kurum içi kanallar vasıtasıyla şüpheli faaliyetleri raporlamaları için teşvik edilmektedir ve bir araya getirilen istihbarat, ilgili makamlarla paylaşılmasının yanı sıra yaban hayvan ticaretinin önlenmesinin ilerlemesine yardım etmek amacıyla dünya genelinde veri toplanmasına fayda sağlamak için kullanılmaktadır.

Dubai Gümrüğü, Dubai Polisi ve küresel olarak diğer makamlarla birlikte çalışan Emirates SkyCargo 2017’den beri çok sayıda yasa dışı yaban hayvan nakliyesinin engellenmesine yardımcı olmuştur.

* Nesli Tehlikede Olan Yabani Bitki ve Hayvan Türlerinin Uluslararası Ticaretine İlişkin Sözleşme (CITES). Emirates CITES’in listesinde yer alan nesli tehlikede olan hayvan ve bitki ürünleri ve parçalarının taşınmasına ambargo uygulamaktadır.

Previous post Av sezonu ne zaman bitecek?
Next post Dünyanın en güçlü varlıkları, Kadınlar Gününüz kutlu olsun