Çocuklara kedi avlatacaklardı, tepki sonrası iptal edildi

Diğer canlı türlerini yok ediyorlar diye her yıl vahşi kedileri avlıyor, çocuklara da bunu küçük yaşlarda yaptırmak isteyince tepkiler çığ gibi büyüdü.

Yeni Zelanda’daki Kuzey Canterbury Avcılık Yarışması, 14 yaş ve altındaki çocukların 155 dolar ödül için vahşi kedileri avlayacağı yeni kategoriyi duyurdu. Bunun üzerine hayvanseverler yarışmayı eleştiri yağmuruna tuttu. Hayvanseverler, çocukların vahşi kediler ile evcil kedileri ayıramayabileceğini bu yüzden evcil kedilerin de öldürülmesine sebep olacağını savundu. Tepkiler üzerine yarışmayı iptal edildi.

Etkinlik, Canterbury’deki yerel bir okul için haziran ayında yapılan bağış toplama avının bir parçası olarak duyurulmuştu. Yarışma her yıl çocuklar dahil yüzlerce kişi yaban domuzlarını, geyikleri ve tavşanları öldürmek için yarışıyor.

Avustralya ve Yeni Zelanda’da giderek artan vahşi kedi popülasyonunu diğer hayvan türleri için büyük tehdit oluşturuyor. Yeni Zelanda Kraliyet Ormanı ve Kuşları Koruma Derneği, vahşi kedilerin her yıl 1,1 milyon yerli kuşun yanı sıra on milyonlarca yerli olmayan kuşun ölümünden sorumlu olabileceğini tahmin ediyor.

Previous post Malatya’dan Vahap UÇAR Avdoğa Dergisi ofisinde
Next post Diyarbakır’da kelebek göçü başladı