Çizgili sırtlan kazada öldü… Sürücü aranıyor

Uluslararası Doğa Koruma Birliği (IUCN) Kırmızı Listesinde yer alan çizgili sırtlana çarpan araç tespit edilmesi durumunda sürücüsüne 70 bin lira ceza kesilecek.

Çizgili sırtlan, ekipler tarafından gömülürken, çarpan sürücünün belirlenmesi için de çalışma başlatıldı. Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde araç çarpan nesli tükenme tehlikesindeki çizgili sırtlan öldü.

Malatya-Kahramanmaraş kara yolunda bir hayvanın hareketsiz yattığını gören sürücüler, durumu telefonla Doğa Koruma ve Milli Parklar Kahramanmaraş Şube Müdürlüğüne bildirdi. İhbar üzerine ilçeye giden ekipler, hayvanın nesli tükenme tehlikesi altındaki sırtlan olduğunu ve bir aracın çarpması sonucu öldüğünü tespit etti.

https://geo.dailymotion.com/player/x4sqr.html?video=x8nv9al

Sırtlan, ekipler tarafından gömülürken, çarpan sürücünün belirlenmesi için de çalışma başlatıldı. Tespit edilmesi halinde sürücüye 60 bin lira tazminat, 10 bin lira da idari para cezası olmak üzere toplam 70 bin lira ceza kesileceği bildirildi.

3 YILDA 2 KEZ GÖRÜLDÜ

Çizgili sırtlan, nesli tükenme tehlikesinde olduğu için IUCN Kırmızı Listesinde yer alıyor. Genellikle leşle beslendiği için doğanın çöpçüsü olarak da bilinen sırtlan Kahramanmaraş’ta 3 yılda 2 kez görüldü. 23 Mart 2020de fotokapana yakalanan sırtlan, son olarak mayıs ayında Andırın ilçesinde görüldü. (DHA) Kaynak Sözcü

Previous post ÇANAKKALE 2023-2024 sezonunda ava kapatılmıştır
Next post Anadolu’nun Gizemli Efsanesi ‘Anadolu Parsı’ Bu Kez Sislerin İçinden Geldi