Bitkin halde bulunan kızıl şahin 1 hafta müşahede altında tutuldu yeniden doğaya salındı

Bolu’da bitkin halde bulunan kızıl şahin tedavisinin ardından doğal ortamına bırakıldı.

Vatandaşların ormanlık alanda bitkin halde bulduğu kızıl şahin, Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ekiplerine teslim edildi.

Yayınlanma: 15:00 – 26 Temmuz 2023

Vatandaşların ormanlık alanda bitkin halde bulduğu şahin, Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ekiplerine teslim edildi.

Sağlık kontrolünden geçirilen ve herhangi bir yarası bulunmayan şahin, travma sonucu uçamadığı ihtimali üzerine özel bir veteriner kliniğinde 1 hafta müşahede altında tutuldu.

İyileştiği belirtilen kızıl şahin, son kontrollerinin ardından bulunduğu bölgede yeniden doğaya salındı.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü Mustafa Gözler, yaptığı açıklamada, yaban hayvanlarının yaralanma, araç çarpması veya yuvadan ayrılmaları sonucu kendilerine getirildiğini belirtti.

Şubenin uzman veteriner hekimi Adem Turan, yıl başından bu yana temas kurdukları hayvanların yaklaşık yüzde 70’inin tedavilerinin ardından doğaya salındığını aktardı.

Yaban hayvanlarının, güvenlik ve sağlık açısından insanların müdahalesinden uzak kalması gerektiğini vurgulayan Turan, insan temasının fazla olmasının yaban hayvanlarının iyileşme sürecini uzattığını kaydetti. (AA) Kaynak Sözcü

Previous post Giresun’un buzul gölleri doğaseverlerin yeni rotası olduç. Doğa tutkunları için yaklaşık 5 yıldır belirli zamanlarda yürüyüş düzenleniyor.
Next post Koruma altındaki Anadolu yaban koyunlarının sayısı artıyor. Bölge müdürlüğü sınırları içerisinde 1000’in üzerinde yaban koyunu mevcut.