Boz Ayının Sakarya Ormanındaki Gezintisi Fotokapana Yansıdı

Sakarya’da yaban hayatını izlemek amacıyla ormana yerleştirilen fotokapan, nadir görülen bir anı yakaladı. Doğasever Serdar Özergene, ormanda dolaşan bir boz ayının görüntüsünü incelediği sırada fark etti.

Doğasever Serdar Özergene’nin Sakarya’daki fotokapanı, boz ayının ormandaki gezintisini kaydetti.

Binlerce kez izlenen görüntüler sosyal medyada büyük ilgi topladı.

Sakarya’nın ormanlarında çekilen bu görüntüler sosyal medyada hızla yayılarak binlerce kişi tarafından izlendi. Görüntülerde, boz ayının sakin adımlarla ormanda gezindiği ve bir süre sonra ağaçlık alana girerek gözden kaybolduğu görülüyor.

Fotokapana Yansıyan Nadir Anlar

Uzun yıllardır Sakarya’da yaban hayatını gözlemleyen ve amatör olarak bu faaliyetleri sürdüren Serdar Özergene, boz ayının görüntüsünü yakalamanın her seferinde kendisine ayrı bir heyecan verdiğini belirtti. Özergene, “Uzun zamandan beri amatör ve gönüllü olarak yaban hayatı gözlemlemeye çalışıyorum. Onların yuvalarına, sessiz sedasız konuk olup bu faaliyetlerimi gerçekleştiriyorum,” dedi.

“Yaban hayatında, ayıların benim için çok özel bir yeri var. Çünkü ayıların, yaban hayatında ve ormanda şemsiye bir tür olmasından dolayı bulundukları yerde bolluk ve bereket var diyebiliriz.”

Sakarya Ormanlarında Doğa Gözlemi

Serdar Özergene, yaban hayatını gözlemlemenin kendisi için büyük bir öneme sahip olduğunu vurguladı. Özergene, Sakarya’da yaptığı tespitleri zaman zaman resmi kurumlara ve bu alanda profesyonel çalışan kişilere bildirdiğini belirtti.

“Yaban hayatını gözlemlemek benim için çok önemli. Buradaki tespitlerimi zaman zaman resmi kurumlara, zaman zaman da bu işi daha profesyonel yapan arkadaşlarımıza bildirerek onlara kaynak oluşturmaya çalışıyorum,” dedi.

“Bu görüntü ilk görüntüm değil, bundan önce defalarca fotokapanıma ayı görüntüsü yakalandı. Ama her seferinde ilk günkü gibi heyecan ve mutluluğu yaşıyorum.”

Boz Ayılar ve Yaban Hayatındaki Önemi

Serdar Özergene, boz ayıların yaban hayatında ve orman ekosisteminde kritik bir rol oynadığını ifade etti. Ayıların bulundukları yerlerde doğanın dengede olduğunu belirten Özergene,

“Ayıların, yaban hayatında ve ormanda şemsiye bir tür olmasından dolayı bulundukları yerde bolluk ve bereket var diyebiliriz. O yüzden onların bu hareketleri, beslenmeleri ve yavruları ile bir yerden başka bir yere gidişlerini gözlemlediğim zaman mutlu oluyorum,” dedi.

Sakarya ormanlarında çekilen bu görüntüler, yaban hayatının zenginliğini ve bu türlerin korunmasının önemini bir kez daha gözler önüne serdi. Doğa tutkunlarının yoğun ilgisini çeken bu anlar, Sakarya’nın doğal güzelliklerini ve yaban hayatını koruma çabalarını da destekliyor. Kaynak net

Previous post 1937’de keşfedilen Hitler’in adını alan böcek türü hakkında yeni karar
Next post Sivas’taki tabiat tarihi müzesi’nde 3 bin örnekle anlatılıyor