Antalya’da kış uykusuna yatamayan hayvanlar strese girdi

Antalya’da hayvanat bahçesinde kış uykusuna yatamayan ayı ve kaplumbağalar strese girdi.

Kış uykusuna yatamayan ayı ve kaplumbağalar strese girdi Ocak ayında da yazdan kalma günlerin etkisini gösterdiği Türkiye’de son 53 yılın en sıcak kasım ayı yaşandı.

Dünyayı etkisi altına alan iklim değişikliği ve kuraklık tüm canlıları etkiliyor…

Ara mevsimlerin görülmemesi, yaz mevsiminin yıl içerisinde daha uzun sürmesi ve kış mevsiminin sıcak geçmesi nedeniyle hayvanların biyolojik dengelerinde bazı değişimler yaşanıyor. 

Antalya’nın en büyük doğal yaşam parkı olan Antalya Hayvanat Bahçesi’nde özellikle bu yıl ocak ayında havanın 20 derece üzerinde olması bazı hayvanlarda strese neden oldu.

Önceki yıllarda aralık ayında kış uykusu hazırlıklarına başlayan, derin kış uykusu uyumasa dahi daha sakin bir yaşam süren ve yeme alışkanlarını azaltan ayı ailesi ile kaplumbağalarda bahar etkisi yaşanıyor. 

“DAHA HAREKETLİLER”

Antalya Hayvanat Bahçesi ve Doğa Parkı Sorumlu Veteriner Hekimi Aygül Arsun, çok sayıda canlının tıpkı bahar havasında gibi davrandığını söyleyerek, “Ayı ailesi ve kaplumbağamız var. Önceki yıllarda yine aynı şekilde kış uykusuna yatma hazırlığı yapan diğer türlerimiz vardı. Yemek ihtiyacı hissetmez, daha az hareket eder ve kışlıklarına çekilirlerdi. Ancak bu yıl özellikle sanki bahar havasında gibi daha hareketliler” dedi.

Kış uykusuna yatmadıkları için hayvanların stres yaşamaya başladığını belirten Aygül Arsun, “Onların da biyolojik dengeleri var. Kış havası ve soğuk olmasını bekliyorlar fiziken ancak bu durum olmayınca stres yaşıyorlar” diye konuştu.

Almanya’dan tatil için Antalya’ya gelen ve hayvanat bahçesini ziyaret eden Oktay Günay, “Almanya’da da bir hayvanat bahçesinde kutup ayıları var. Onlar da kış uykusuna yatamıyor. Antalya’daki hayvanların da aynı sorunu yaşaması üzücü” ifadelerini kullandı.

SON 53 YILIN EN SICAK KASIM AYI

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki “Son 53 yılın en sıcak kasım ayını yaşadık. 2023 yılı kasım ayı ortalama sıcaklığı 12,5 derece olarak ölçüldü. Buna göre normal sıcaklık ortalamalarının 3,2 derece üzerinde sıcaklık gerçekleşti” demişti. Kaynak Sözcü

Previous post Dünya vahşi hayvanlar haritasında Türkiye’nin alageyiği var
Next post Türkiye’de ilk kez ‘Albino çakal’ görüldü