Kış uykusundan uyanan bozayıları yiyecek ararken görüntülendi

Read Time:48 Second

Erzurum’un İspir ilçesinde kış uykusundan uyanıp, yiyecek arayan bozayı ve iki yavrusu görüntülendi.

Kış uykusundan uyanan bozayıları yiyecek ararken görüntülendi

Kırsal Yedigöl Mahallesi’nden ilçe merkezine giden Bülent Erkan, Güllüdağ mevkisinde kış uykusundan uyanan bozayı ile iki yavrusunu cep telefonu kamerası ile görüntüledi.

Ayıların, Kaçkar Dağları’nda 4-5 ay uyuduktan sonra baharın gelişi ile uyanıp, yiyecek telaşına düştüğünü söyleyen Bülent Erkan, “Bozayılar, kış uykusundan uyandı. Yüksek kayalıkların etrafında birçok bozayı var. Çoruh Nehri kıyısına gelen ayılar, genellikle burada beslenmeye çalışıyor. Şimdilik ot yiyorlar. Havalar ısınınca karınca veya arı gibi canlıları tüketecekler. Yüksek dağların zirvelerinde karlar eriyince de yeşil otlar için oraya gidecekler” dedi.

‘PETEKLERİ KIRIP, BALLARI YİYORLAR’

Burhan Laçin da yazın gelişiyle birlikte ayıların tehdit oluşturduğunu belirterek, “Kış uykusundan uyanan yüzlerce ayı olduğunu bilmek bizi korkutuyor. Bahar olunca ekinlerimize büyük zarar veriyorlar. Dut ağaçlarına çıkıp, yiyorlar. Petekleri kırıp, balları yiyorlar. Yanında yavruları olanlarsa çok saldırgan. Yıllardır hayatlarımızda oldukları için alıştık ama tedirginiz” diye konuştu.Kaynak Sözcü

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

About Post Author

Previous post Avcılık ikinci bir duyuruya kadar yasak! Avlanmaya itirazlar ne? Federasyon ne diyor?
Next post Leyleklere özel ‘enerjisiz yuva’