Ayı gibi uyumayı öğrenmek insanların hayatını kurtarabilir.

Read Time:1 Minute, 14 Second

Avrupalı bilim insanlarının araştırmasına göre ayı gibi uyumayı öğrenmek insanların hayatını kurtarabilir.

Araştırmacılar, kış uykusundan uyanan ayılarda HSP47 adlı bir proteinin miktarının azaldığını tespit etti. Ayı gibi uyumayı öğrenmek insanların hayatını kurtarabilir.

DUVAR – İsveç’teki Örebro Üniversitesi Hastanesi’nde çalışan kardiyolog Ole Frobert, Almanya’daki Münih Ludwig Maximilian Üniversitesi’nden bilim insanlarıyla kış uykusuna yatan ayıların vücutlarındaki değişimleri inceledi. 

17

Independent Türkçe’de yer alan habere göre; Araştırmacılar, kış uykusundan uyanan ayılarda HSP47 adlı bir proteinin miktarının azaldığını tespit etti. Kan pıhtılarının oluşumunda görev alan hücre parçalarının yüzeyindeki bu protein, kan hücrelerinin birbirine tutunmasını sağlıyor.  

27

Örneğin bir kesikten sonra kan pıhtısı oluştuğunda, HSP47 kanamanın durmasını ve iyileşme sürecinin başlamasını mümkün kılıyor. Ancak damarlar içinde pıhtılaşan kan doğal yollarla çözülmediğinde ölümcül olabiliyor. 

37

Araştırmacılar, omurilik zedelenmesi yaşayan hastalarda da HSP47 proteinin düşük seviyede olduğunu gözlemledi. Bu kişiler, kış uykusuna yatan ayılarda olduğu gibi çok fazla kan pıhtılaşması yaşamıyor.  

47

Frobert, kış uykusunun aslında bir enerji koruma ve iyileşme biçimi olduğuna, bu süreçte ayıların kalp atışlarının ciddi ölçüde yavaşladığına işaret etti. 

57

Kardiyolog, bu proteinin yarattığı etkiyi oluşturacak bir ilaç üzerinde çalıştıklarını belirtti. 10 yıla hazır olması beklenen yeni ürünün, piyasada kanın pıhtılaşmasını önleyen mevcut ilaçlara kıyasla daha az yan etkiye yol açması hedefleniyor. 

67

77

Araştırmada yer alan Alman akademisyen Manuela Thienel, “Doğadan gerçekten çok fazla şey öğrenebilirsiniz” dedi.

Thienel ve Frobert’in ekibi, bu çalışma için İsveç’te ayıları helikopterle takip edip inlerini bularak, hayvanları uyutup kan örnekleri aldı.

Kaynak gazeteduvar

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

About Post Author

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Previous post Van’da bu yıl 210 yaban hayvanı doğaya kazandırıldı