Yılın ilk leyleği

Read Time:1 Minute, 9 Second

Edirne ve çevresinde badem ve erik ağaçları çiçek açmaya başlarken, leyleklerin bölgeye ve Balkanlara gelişi de erken oldu… Edirneli Uğur Kaygusuz, yılın ilk leyleğini Merkez İlçe’ye bağlı Büyükdöllük Köyü Gölbaba mevkiinde fotoğraflarken, komşu ülke Bulgaristan’ın Burgas kenti üzerinde de ilk leylekler görüldü…

Edirneli Uğur Kaygusuz, yılın ilk leyleğini Merkez İlçe’ye bağlı Büyük-döllük Köyü Gölbaba mevkiinde fotoğrafladı.

Edirne ve çevresinde badem ve erik ağaçları çiçek açmaya başlarken, leyleklerin bölgeye ve Balkanlara gelişi de erken oldu. Edirneli Uğur Kaygusuz, yılın ilk leyleğini Merkez İlçe’ye bağlı Büyük-döllük Köyü Gölbaba mevkiinde fotoğraflarken, komşu ülke Bulgaristan’ın Burgas kenti üzerinde de yılın ilk leyleği görüldü.


Uğur Kaygusuz, sosyal medya hesabından gerçek-leştirdiği paylaşımına, “Yılın ilk leyleği. Gölbaba Mevkii – Büyükdöllük Köyü / Edirne” leyleğin fotoğrafıyla notunu düştü.
Bulgaristan BNR’in sitesinde “Bu ilkbaharda leyleklerin gelişi erken oldu. Burgas üzerinde ilk leylekler semalarda görülmeye başlandı” denildi. “Leylekler Bir Mart’tan önce memlekete gelmeye başladı” başlıklı haberde şunlara yer verildi:
“Poda doğa ve çevreciler merkezi Güney’den kuşların göçünün erken başladığını ve yurda dönüşün izlendiğini bildirdiler.

Beyaz leylekler kışı genelde Güney Afrika’da geçiriyor. Bahar günlerinde göçebe kuşlar 15 000 kilometreden fazla mesafeyi uçarak Avrupa’ya geliyor. Burgas üzerinden her yıl 250 000 kadar leylek geçiyor. İlde en fazla leylek yuvası Sredets kasabası ve Dimçevo ile Debelt köylerinde var.” Kaynak Hudut

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

About Post Author

Previous post 3 bin göz sürekli fotokapanlar ile yaban hayatını tarıyor
Next post Munzur Dağları’nın gizemli sakinleri: Çengel boynuzlu keçiler