Yaban keçileri şehir merkezine indi

Read Time:1 Minute, 3 Second

Nesli tehlike altında bulunan yaban keçileri, Tunceli’nin Çemişgezek ilçe merkezine kadar indi. Yılın bu ayları çiftleşme dönemi olan yaban keçilerinin sürü halinde dolaşmaları, cep telefonu kamerasına yansıdı.

Yaklaşık 15 yıldır Çemişgezek ilçe merkezi civarına yerleşen ve ilçede sürüler halinde dolaşan yaban keçileri, cep telefonu kameralarına yansıdı.

Aralık ve Ocak ayı arası yaban keçilerinin çiftleşme dönemi olduğu için yüksek rakımlı dağlardan yola çıkan keçiler, dişilerinin bulunduğu bölgelere inmeye başladı. Renkleri dişilerden daha açık olan tekeler, dişilere göre daha cüsseli ve çene altında siyah sakal da bulunuyor. Tekeler dağların zirvelerinde ve sarp arazilerde yaşarken, dişiler ise daha çok Çemişgezek ilçe merkezinin çevresindeki sarp ve kayalık alanları tercih ediyor.

Doğanın döngüsü için yüksek rakımlı dağlardan yol kat ederek gelen keçileri görüntüleyen Yurdal Karakoç, “Ben Çemişgezek ilçesinde yaşıyorum. Yıllardır ilçemizi mesken tutan dağ keçileri ilçemizde sürüler halinde dolaşıyorlar. İlçemize ayrı bir güzellik katıyorlar.

Keçilerin erkekleri yüksek rakımlı dağlarda yaşıyorlar. Yılın belli dönemi olan aralık ve ocak ayları arasında her yıl düzenli olarak ilçe merkezimize iniyorlar. Çiftleşme dönemi bittikten sonra tekrar yüksek rakımlı özellikle Yılan Dağı ve Kırklar Dağı gibi dağlara geri dönüyorlar. Bu yıl tekrar inen erkek keçileri cep telefonumla görüntüleyip, doğamızın bu güzelliklerini sizinle paylaşmak istedim” dedi.

Yaban keçileri şehir merkezine indi

Kaynak iha

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

About Post Author

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Previous post SİLAH RUHSAT İŞLEMLERİ / 2024 Yılı Tüfek ve Silah Ruhsatı Harç Ücretleri