Sayıları 300’ü geçen yaban domuzları Konyalı çiftçilerin kabusu oldu

Read Time:1 Minute, 57 Second

Konya’nın Karapınar ilçesine bağlı Hotamış Mahallesi’nde ve çevre mahallelerde sayısı hızla artan yaban domuzları çiftçinin kâbusu oldu. Sayıları 300’ü geçen yaban domuzları tarımsal üretimi de tehdit etmeye başladı.

Son iki yıldır Konya’nın ilçelerinde sayısı hızla artan yaban domuzu sürüleri çiftçilerin korkulu rüyası haline geldi. Konya’nın Karapınar ilçesine bağlı Hotamış Mahallesi’nin yanı sıra Ortaoba, Kayacık, İslik, Hasanoba ve Küçük Aşlama gibi mahallelerde de ortaya çıkan yaban domuzlarının sayısı her geçen yıl artmaya devam ediyor.

Domuzlar özellikle yaz aylarında mısır ekili tarlalarda saklanarak hem tarlaya hem de tarla içerisindeki sulama sistemlerine zarar veriyor. Gündüzleri mısır tarlalarında saklanan domuzları geceleri ortaya çıkıyor. Son aylarda daha fazla görülen domuz sürüleri adeta çiftçilerin kâbusu oldu.

adsiz-003.jpg

DOMUZLARIN SAYISI HER GEÇEN YIL ARTIYOR

Geçtiğimiz yıllarda çiftçilerin ve profesyonel avcıların da yaban domuzu avına çıkması da faydalı olmadı. Domuz popülasyonu her geçen yıl arttı ve ekili alanlar ciddi anlamda zarar gördü. Yaban domuzlarının bölgedeki tarımı ciddi anlamda tehdit ettiğini dile getiren Hotamış Mahallesi Muhtarı Ramazan Kocabaş, domuzların bölgeye Erozyonla Mücadele Sahası’ndan geldiğini dikkat çekerek, devletin domuz avında çiftçilere destek vermesi gerektiğini söyledi.

whatsapp-gorsel-2023-12-01-saat-10-16-45-fdcb693a.jpg

YABAN DOMUZLARI ÇİFTÇİLER İÇİN BÜYÜK RİSK

Domuzların popülasyonun her geçen yıl arttığını ve bu durumun zamanla komşu mahalleleri de devam etmeye başladığını kaydeden Kocabaş, “Bölgemizde şimdiye kadar domuzu görülmemişti. İlk 3 yıl önce birkaç tane domuzu görülmüştü. Bu yıl sayılarının 300’ü geçtiğini tahmin ediyoruz. Bölgemizde tarım ve hayvancılığın daha fazla zarar görmemesi için bu mücadeleyi ciddiye almak zorundayız.

Bölgemizde birçok sürüye rastlandı. Bireysel olarak avcıların cabası oldu ama popülasyonu bir hamle olmadı. Erozyon sahasından bölgemize geldiler. Kışı orada geçiriyorlar. Yazın da burada geçiriyor. Bir sezonu burada geçiriyor. Mısırda saklanma alanı var ve mısırı seviyorlar. Tarlanın içerisindeki ürünlere zarar veriyor. Ayrıca su bulmak için damlama borularına zarar veriyorlar. Çiftçilerimiz maddi anlamda büyük kayba uğruyor” dedi.

ÇİFTÇİLERE TARSİM SİGORTASI ÇAĞRISI

Çiftçilerin Tarsim sigortalarında yaban domuzlarına karşı da ekstra sigorta yaptırması çağrısında bulunan Kocabaş, şunları söyledi: “Tarsim’in yaban domuzları ile sigorta kapsamı var. Vatandaşın domuza karşı ekstra sigorta yaptırmasını istiyoruz. Damlama gibi sulama sistemi koruma altına alınmalı.

Domuzlar tüm bölgeye dağıldı. Kış aylarında erozyon sahasında saklanıyorlar. Atış Sahası ve Toprak ve Erozyonla Mücadele Enstitüsü’ne giremiyoruz. Çiftçilerin buralara girmesi yasak. Devlet yaban domuzlarıyla mücadelede çiftçiye destek vermeli. Avlanma konusunda destek bekliyoruz.”

Kaynak merhabahaber İBRAHİM BÜYÜKEKEN

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

About Post Author

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Previous post Yaban Hayatı Fotoğrafçısı Cenk Polat fotoğrafçılık öğrencileriyle buluştu