Sarıkamış’ta ayılar kış uykusuna yattı

Read Time:1 Minute, 5 Second

Kuzeydoğa Derneği Bilim Koordinatörü Emrah Çoban, Kars’ın Sarıkamış ilçesindeki ormanlarda takip edilen ayılar kış uykusuna yattığını söyledi.

Sarıkamış karla kaplandıktan sonra tabii ki yemek bulmak daha da zorlaşacak ve ayılar yavaş yavaş kış uykusuna yatmaya başlayacak.

Sarıkamış'ta ayılar kış uykusuna yattı

Havaların soğuması ve kar yağışının ardından kış uykusuna yatmaya başladı. Kuzeydoğa Derneği’nin Bilim Koordinatörü Emrah Çoban, Sarıkamış’ta 8 bozayıdan 6 tanesinin kış uykusuna yattığını söyledi.

2011 yılından beri bozayıları takip ettiklerini söyleyen Çoban, “Kış uykusunun temeline baktığınız zaman aslında hayvanların yemek bulamadığı ya da az yemek buldukları için geliştirdikleri bir adaptasyon. Sarıkamış karla kaplandıktan sonra tabii ki yemek bulmak daha da zorlaşacak ve ayılar yavaş yavaş kış uykusuna yatmaya başlayacak. Bizim bu sene yakaladığımız 8 bozayıdan 6 tanesi dün itibarıyla kış uykusuna yattı. 2 tanesi aktif olarak gezmeye devam ediyor” dedi.

Çoban, “Burada dikkat edilmesi gereken şey, kar yağdığı gibi gidip kış uykusuna yatmıyor. Onların da bir hazırlık süreci var ve yavaş yavaş onları tamamlıyor. Daha sonra hepsi bir süre sonra kış uykusuna yatacak. Kışın bozayılar açısından ormanlar sessizliğe bürünecek.

Vatandaşların da dikkat etmesi gereken kurallar var. Yaban hayvanları ve tehlikelidir. Özellikle ani karşılaşmalarda kendilerini savunmak için tehlikeli olabilirler. Kar yağışıyla birlikte şehir kenarlarına gelen yaban hayvanlarını gördüğümüz zaman alandan uzaklaşmamız lazım” dedi. Kaynak Sözcü

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

About Post Author

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Previous post Sayıları 300’ü geçen yaban domuzları Konyalı çiftçilerin kabusu oldu