MÜHİP KANKO, RUHSATSIZ SİLAHLARLA İLGİLİ CEZALARIN ARTIRILMASI İÇİN KANUN TEKLİFİ VERDİ: İŞLENEN CİNAYETLERDE KULLANILAN YÜZDE 90 RUHSATSIZ SİLAH

Read Time:3 Minute, 7 Second

CHP Kocaeli Milletvekili Mühip Kanko, ruhsatsız silahlarla ilgili cezaların artırılması için TBMM Başkanlığı’na kanun teklifi verdi.

“SON BİR YILDA YAŞANAN 4 BİN DOLAYINDAKİ ŞİDDET OLAYINDA İŞLENEN CİNAYETLERDE KULLANILAN YÜZDE 90’I RUHSATSIZ SİLAHLARLA “

“RUHSATI OLMAYAN SİLAH TİCARETİ İLE BİRLİKTE YARALAMA, CİNAYET VE ÇETE FAALİYETLERİNDE YAŞANAN ARTIŞ, MASUM VATANDAŞLARIMIZIN GÜVENLİĞİNİ TEHDİT EDER BOYUTLARA ULAŞMIŞTIR”

CHP Kocaeli Milletvekili Mühip Kanko, ruhsatsız silahlarla ilgili cezaların artırılması için TBMM Başkanlığı’na kanun teklifi verdi. Kanko, “Son bir yılda 4 bin dolayında silahlı şiddet olayının basına yansıdığı, 2 bin 300 dolayında yurttaşımızın yaşamını yitirdiği, işlenen cinayetlerde kullanılan silahların yüzde 90’nın ruhsatsız olduğu dramatik bir gerçeklikle karşı karşıyayız. Bu bağlamda, ruhsatsız bulundurma, ruhsatsız kullanma, silahla yaralama, silahla tehdit gibi suçlarda ceza oranlarının arttırılması caydırıcılık açısında önemli bir adım olacaktır” dedi.

CHP Kocaeli Milletvekili Mühip Kanko, ruhsatsız silahlarla ilgili cezaların artırılması için TBMM Başkanlığı’na kanun teklifi verdi. Kanko, teklifin gerekçesinde şunları kaydetti: 

“Ülkemizde bulunan her 10 silahtan 9’unun ruhsatsız olduğu bu kanun teklifiyle, ruhsatsız silah taşıyan, bulunduran ve suça karışan kişilerin cezaları artırılarak, caydırıcılığı ön planda tutmak adına kişinin hapis cezasına kesin olarak çarptırılması esas alınmakta. Ruhsatsız silah bulundurma ve taşıma yasası olan 6136 sayılı Ateşli Silahlar Kanunu uyarınca ‘1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası ve otuz günden yüz güne kadar adli para cezası’ ibaresi ‘üç yıldan altı yıla kadar hapis ve yüz günden üç yüz güne’ şeklinde değiştirilmesini içermektedir.

“RUHSATI OLMAYAN SİLAH TİCARETİ İLE BİRLİKTE YARALAMA, CİNAYET VE ÇETE FAALİYETLERİNDE YAŞANAN ARTIŞ, MASUM VATANDAŞLARIMIZIN GÜVENLİĞİNİ TEHDİT EDER BOYUTLARA ULAŞMIŞTIR”

Bireysel silahlanmanın ve ruhsatsız i cezaların caydırıcı olmaması Koçali’de maalesef çok canımıza mal oldu. Son yıllarda ruhsatsız silah ticareti ile birlikte, yaralama, cinayet, çete faaliyetleri ve sokak çatışmalarında yaşanan artış, masum vatandaşlarımızın güvenliğini tehdit eder boyutlara ulaşmıştır. Yapılan araştırmalar ve istatistiki bilgilere göre, Türkiye’de şiddet ve suç olgularında kullanılan ateşli silahların büyük çoğunluğunun ruhsatsız olduğu görülmektedir. Özellikle son zamanlarda yaşanan şiddet olaylarında kullanılan suç aletlerinin başında ateşli silahlar gelmektedir.

“İŞLENEN CİNAYETLERDE KULLANILAN SİLAHLARIN YÜZDE 90’I RUHSATSIZ”

Son bir yılda 4 bin dolayında silahlı şiddet olayının basına yansıdığı, 2 bin 300 dolayında yurttaşımızın yaşamını yitirdiği, işlenen cinayetlerde kullanılan silahların yüzde 90’nın ruhsatsız olduğu dramatik bir gerçeklikle karşı karşıyayız. Ateşli silahlar içinde özellikle ruhsatsız olanları, ülkemizin kanayan yarası haline geldiği gibi kangrene dönüşmüş bir sorun haline gelmiştir. Kadın cinayetlerinin baş aktörü olan bu ruhsatsız silahlarla ilgili caydırıcı önlemlerin biran önce hayata geçirilmesi şarttır. Ruhsatsız silah kullanımının artması, sivil vatandaşlar arasındaki güveni sarsmakta ve kamusal alanda bir güvenlik riski oluşturmaktadır. Bu noktada, mevcut cezai yaptırımların gözden geçirilerek güçlendirilmesi toplumun huzuru ve can güvenliği açısından büyük önem arz etmektedir.

“BU DEĞİŞİKLİKLER, RUHSATSIZ SİLAH KULLANIMINI CİDDİ ŞEKİLDE AZALTARAK TOPLUM GÜVENLİĞİNİ ARTIRACAK”

Bu bağlamda, ruhsatsız silah bulundurma, ruhsatsız silah kullanma, silahla yaralama, silahla tehdit gibi suçlarda ceza oranlarının arttırılması caydırıcılık açısında önemli bir adım olacaktır. Bu değişiklikler, ruhsatsız silah kullanımını ciddi şekilde azaltarak toplum güvenliğini artıracağı gibi vatandaşlarımızın güvenliğini sağlama yönünde etkili bir adım olacaktır. Ruhsatsız silahlanma toplumda, güvenlik riski, toplumsal huzursuzluk, suçların artması, kamu güvenliği tehlikesi, aile içi şiddet, sokak çatışmaları gibi birçok kriminal olaya zemin hazırlamakta ve bu kaotik durumlarda suç aleti olarak kullanılmaktadır.

“BU DEĞİŞİKLİKLER, RUHSATSIZ SİLAH KULLANIMINI CİDDİ ŞEKİLDE AZALTARAK TOPLUM GÜVENLİĞİNİ ARTIRACAK”

Ruhsatsız silah bulundurma ve taşıma yasası olan, 6136 sayılı Ateşli Silahlar Kanunu uyarınca ‘1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası ve otuz günden yüz güne kadar adli para cezası’ olarak uygulanmasının caydırıcılığı olmadığı her yıl ruhsatsız silah rakamlarındaki artışla da gözler önüne serilmektedir. Ülkemizde bulunan her 10 silahtan 9’unun ruhsatsız olduğu gerçeğinden yola çıkarak, toplumun huzuru ve güveni adına hazırladığımız bu kanun teklifiyle, ruhsatsız silah taşıyan, bulunduran ve suça karışan kişilerin cezaları artırılarak, caydırıcılığı ön planda tutmak adına hapis cezasına kesin olarak çarptırılması esas alınmaktadır.”

Kaynak ankahaber

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

About Post Author

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Previous post Silah üreticileri ihracat hedefini 12’den vurdu