Martı popülasyonu anormal seviyelere ulaştı: Ötücü kuşların sayısını azalttılar

Martıların bulundukları yerlerde ötücü kuşların sayısı çok azaldı; civarda kuş bırakmadılar. Popülasyonları anormal seviyelere ulaşmış durumda. Tedbir alınmalı” dedi.

Karadeniz’de savunmasız küçük kuş türleri, sayıları gün geçtikçe artıp, özellikle kıyı şeritlerini istila eden martıların hedefi haline geliyor. Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Yaban Hayatı Ekolojisi ve Yönetimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Şağdan Başkaya, martıların popülasyonlarında kontrolsüz artış olduğuna dikkati çekerek, “Kendisinin yarı boyutunda olan bir kuşu bütün olarak yutabiliyor.

Martı popülasyonu anormal seviyelere ulaştı: Ötücü kuşların sayısını azalttılar - 1

Karadeniz Bölgesi’nde özelikle kıyı şeridindeki kentlerde, sayıları hızla artan popülasyonu, savunmasız küçük kuş türlerin azalmasına neden olup, ekosisteme zarar veriyor.

Özellikle denize kıyısı olan bölgelerde bolca bulunan ve insanlarla ilişki kurma konusunda becerikli olan istilacı türler arasında yer alıyor. 

Martı popülasyonu anormal seviyelere ulaştı: Ötücü kuşların sayısını azalttılar - 2

Birçok kuş türünün neslini tehlikeye atan popülasyonunda kontrolsüz artış olduğuna dikkat çeken uzmanlar, önlem alınmasını istiyor.

Martı popülasyonu anormal seviyelere ulaştı: Ötücü kuşların sayısını azalttılar - 3

“HASTALIKLARI YAYIYORLAR, TAŞIYORLAR”

KTÜ Yaban Hayatı Ekolojisi ve Yönetimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Şağdan Başkaya, martıların sorun haline dönüştüğünü belirterek, “Çöplüklerden besleniyorlar, ağzı açık bütün çöp bidonlarını karıştırıyorlar, her yerden nemalanıyorlar. İnsanlar, onları besliyor ve bunun sonucunda da aşırı artıyorlar. Her evin çatısında neredeyse bir yuvası var. Her yere dışkılarını bırakıyorlar. Bir çöplükte besleniyorlar, oradan aldıkları mikropları getirip, şehrin her yerine yayıyorlar. Bu işin tıbbi bir boyutu da var. Hastalıkları yayıyorlar, taşıyorlar” dedi.

Martı popülasyonu anormal seviyelere ulaştı: Ötücü kuşların sayısını azalttılar - 4

“ÖTÜCÜ KUŞLARIN SAYISI AZALDI”

Martıların kent yaşamını olumsuz etkilediğini ve diğer kuşların neslini tehlikeye attığını söyleyen Prof. Dr. Başkaya, “Martı, kendisinin yarı boyutunda olan bir kuşu bile bütün olarak yutabiliyor. Bir fareyi ve hatta bir kedi yavrusunu bütün yutabilen martılar var. Civarda kuş bırakmadılar. Bulundukları yerlerde ötücü kuşların sayısı çok azaldı. Çok fazla zarar veriyorlar. Şu sıralar özellikle yavrularını büyüttüler, uçuruyorlar. Uçan yavru, ilk uçuşlarında genelde trafo direklerine veyahut diğer elektrik tellerine takılıyor ve orada kısa devre yaptırarak trafoyu patlatıyor; elektrikler kesiliyor. Çok sık elektrik kesilmeleri yaşanıyor” diye konuştu.

Martı popülasyonu anormal seviyelere ulaştı: Ötücü kuşların sayısını azalttılar - 5

“TEDBİR ALMAMIZ GEREKİYOR”

Popülasyonu artan martılara karşı önlem alınması gerektiğini aktaran Prof. Dr. Başkaya, “Söylemek istemesek de söylüyorum. Gelişmiş ülkelerde olduğu gibi bizde belli türlere karşı tedbirler almamız gerekiyor.

Popülasyonlarının aşırı arttığını bildiğimiz, tespit ettiğimiz türlere karşı önlem almamız gerekir. Tedbir almamız gereken türlerden bir tanesi de martılardır. Yaban domuzuna karşı nasıl ki tarım zararlısı olarak mücadele ediyoruz, ava açıyoruz, popülasyonlarını belli bir seviyede tutuyoruz; domuzda yaptığımız bu mücadeleyi diğer birçok türde de yapmamız gerekiyor” dedi.

Martı popülasyonu anormal seviyelere ulaştı: Ötücü kuşların sayısını azalttılar - 7

Kaynak Ntv

About Post Author

Previous post IDEF’23, 25-28 Temmuz 2023’de düzenlenecek
Next post 3 bin yılda tamamlanan yüzen adalar sabitlenerek tahrip olması engellendi