Kuş cennetinde kamışlar hasat ediliyor! 20 kadının elinde sanat esirine dönüşüyorlar

Read Time:1 Minute, 10 Second

Kuş cennetindeki kamışlar dekoratif ürünlere dönüştürülüyor.

Kayseri’nin Develi ilçesinde kadınlar, Türkiye’nin önemli sulak alanlarından Sultan Sazlığı Milli Parkı’nda yetişen kamışlardan kapı süsü, avize ve sepet gibi çeşitli ürünler hazırlıyor.

Göçmen kuşlara konaklama, üreme ve beslenme imkanı sağlayan, Erciyes Dağı manzaralı Sultan Sazlığı’ndaki sulak alanda yetişen Develi Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünce açılan Kamış Örme Kursu’na katılan kadınlarca dekoratif ürünlere dönüştürülüyor.

Pazartesi, salı ve çarşamba günleri açık olan kurstaki 20 kadın, kuş cennetinden hasat edilen yaklaşık 3 metre uzunluğundaki kamışlarla kapı süsü, avize, süs eşyası ve sepet gibi ürünler yapıyor.

“YAKLAŞIK 50 ÇEŞİT ÜRÜN YAPIYORUZ”

Usta öğretici Saadet Paksoy, AA muhabirine, tasarladıkları dekoratif ürünlerin ilgi gördüğünü söyledi.

Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğünden alınan özel izinle hasat edilen yöredeki kadınların sanata dönüştürdüğünü belirten Paksoy, şunları kaydetti:

“Sindelhöyük Mahallesi’nde yetişen kamışları kullanıyoruz. Kamışlar, sonbaharın sonunda kışın başında hasat ediliyor. Biz de unutulmaya yüz tutmuş bu sanatı açtığımız kurs sayesinde yaşatmaya çalışıyoruz. Ev hanımları hem hobi olarak hem kazanç sağlamaları amacıyla bu sanatı yapıyor. Oyuncak, sepet, kapı süsü, kaşıklık, avize, peçetelik, poşetlik gibi yaklaşık 50 çeşit ürün yapıyoruz.”

Paksoy, kursa katılan kadınların yaptıkları ürünleri satarak gelir elde ettiklerini dile getirdi.

Talep olması halinde isteğe göre ürün de yaptıklarını anlatan Paksoy, “Ürünleri satması için aracı bir firmaya veriyoruz. Kendimiz de özelden satıyoruz. Yurt dışına da ürün gönderdik. Arkadaşlarımıza geçim kaynağı da oluyor.” dedi. Kaynak Cumhuriyet

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

About Post Author

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Previous post 160 bin su kuşuna yuva oldu. Samsun’un doğa hazinesi:
Next post Ayhak Avcılık ve Yaban Hayatını Koruma Konfederasyonu’ndan Av Camiasına Çağrı var