İç parazit görülen av hayvanları tüketilebilir mi? Avcılık Federasyonu’ndan açıklama geldi…

Read Time:1 Minute, 3 Second

Son dönemde avlanan kuşlarda iç parazite rastlanılması ile ilgili Avcılık Federasyonu açıklama yaptı.

Bu noktada özellikle hayvanın sindirim sisteminde rastlanılan iç parazitler zaman zaman diğer organlarada göç ettiklerinden karın boşluğu içerisinde de çeşitli lezyonlara neden olabilmektedirler.

 KKTC Avcılık Federasyonu’ndan yapılan açıklama şu şekilde:

ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME!!!!

Son dönemde avlanan kuşlarda görülen iç parazitler üzerine bir açıklama yapma gereği görülmüştür.

Sosyal medyada karşımıza çıkan fotoraflarda 1 . inci av döneminde vurulan ciklalarda (öter ardıç, Turdus philomelos) iç parazitlere rastlanılmıştır.

Bilinmelidir ki bu yeni bir durum olmayıp dünya genelinde, tüm vahşi hayvan avları sonrasında rastlanılabilen olağan bir durum olup, sıklıkla karşımıza çıkmaktadır.

Bu noktada özellikle hayvanın sindirim sisteminde rastlanılan parazitler zaman zaman diğer organlarada göç ettiklerinden karın boşluğu içerisinde de çeşitli lezyonlara neden olabilmektedirler.

Hayvanın temizlenmesi esnasında böyle bir durumla karşılaşılması durumunda iç organlar uygun şekilde temizlenmeli ve kesinlikle gelişi güzel doğaya atılmamalıdırlar. Hayvanın kas yapısında bir bozulma görülmemesi durumunda etinin pişirilerek yenmesi konusunda herhangi bir sıkıntı bulunmamaktadır.

Hangi av hayvanı olursa olsun bu tip örnekler bilemsel çalışmaların yapılabilmesi ve statistik tutulması açısından önemli olup bu hayvanların Federasyonumuza ulaşltırılması değerlidir.

İnsan sağlığının herşeyden önemli olduğunu unutmadan avcılığa gönül veren herkese kazasız, sağlıklı avlar dileriz  KKTC Avcılık Federasyonu http://www.avfed.com/

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

About Post Author

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Previous post En arkadaş canlısı hayvanlar belli oldu! İlk 3 şaşırttı