Alageyik’te Tüm Zamanların En Yüksek Yavru Sayısına Ulaşıldı

Alageyik Üretme Merkezi’nde bu yıl ki yavru sayısı geçtiğimiz yılı geride bırakarak 41’e ulaştı.

Türün devamlılığı ve korunması amacıyla Alageyik Üretme İstasyonunun içerisinden daha önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da erişkin dişi ve erkek bireylerden bölgedeki başka yaşam alanlarına nakil yapılması planlanıyor.

Türkiye’de Alageyiğin doğal olarak ve genetiği bozulmamış tek yaşam alanı olan Doğa Koruma ve Milli Parklar 6. Bölge Müdürlüğüne bağlı Antalya ilindeki Düzlerçamı Yaban Hayatı Geliştirme Sahası’nda bulunan Üretme Merkezi’nde bu yıl ki yavru sayısı geçtiğimiz yılı geride bırakarak 41’e ulaştı. Geçen yıl 34 yavru doğumu gerçekleşen alanda bu yıl ki sağlıklı doğumlarla birlikte 41 yavru dünyaya gelerek alandaki Alageyik sayısı 203’e yükseldi.

Türün devamlılığı ve korunması amacıyla Üretme İstasyonunun içerisinden daha önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da erişkin dişi ve erkek bireylerden bölgedeki başka yaşam alanlarına nakil yapılması planlanıyor. Daha önce Aydın ilinde yer alan Dilek Yarımadası Milli Parkı’na, Muğla ili, Köyceğiz Yaban Hayatı Geliştirme Sahasına ve Antalya ili, Manavgat ilçesi, Beydiğin bölgesine Alageyikler nakledilerek başarılı yerleştirme çalışmaları yapılmıştı. Kaynak Dkmp

About Post Author

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Previous post Kırmızı listedeki çizgili sırtlan 43 yıl sonra görüntülendi
Next post Avlanma İzin Kartı ( avlanma pulu) Başvurusu Satış Genelgesi 2023 -2024