Türkiye’nin sülünleri Karadeniz Bölgesinde yetişiyor, 370 bin sülün tabiata salındı

Read Time:1 Minute, 21 Second

Türkiye’nin doğal hayatını zenginleştirme çabaları kapsamında, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından desteklenen bir proje kapsamında, Karadeniz bölgesindeki Gelemen Sülün Üretme İstasyonu’nda üretilen 370 bin doğaya salındı.

1969 yılında kurulan ve 11 dönümlük bir alanda hizmet veren istasyon, nesli tükenme tehlikesi altındaki sülünlerin popülasyonunu artırmak amacıyla faaliyet gösteriyor. İstasyon, yılda 14 bin üretme kapasitesine sahip ve bugüne kadar toplamda 370 bin üretimi gerçekleştirdi.

sulun-deyip-gecme-kenelerin-bas-dusmani2.jpg

Renkli Erkekler ve Kamufle Uzmanı Dişiler

Erkek sülünler, baş ve boyun bölgelerindeki yeşil ve lacivert renkleriyle göz alıcı bir görünüme sahipken, dişi sülünler ise kül rengi, açık veya koyu kahverengi tonlarıyla doğal ortamlarında kolayca kamufle olabiliyor.

sulun-deyip-gecme-kenelerin-bas-dusmani4.jpg

Sürdürülebilir Doğa Koruma Çalışmaları

Doğa Koruma ve Milli Parklar 11. Bölge Müdürlüğü Avcılık ve Yaban Hayatı Şube Müdürü Ertan Kuduban, istasyonun biyolojik çeşitliliği sürdürme ve genetik kaynakları koruma amaçlarına hizmet ettiğini vurguladı. Üretilen doğal yaşam alanlarına yerleştirilerek, habitatlarına uyum sağlamaları için özenle hazırlanıyor.

sulun-deyip-gecme-kenelerin-bas-dusmani6.jpg

Üreme Mevsimi ve Yumurtlama Süreci

Mart ve nisan ayları arasında üreme mevsimi olduğu ve 24 gün süren bir kuluçka döneminden sonra 40 ile 70 arasında yumurta yapabildikleri belirtildi. Yumurtalar, yeşil ve sarı renklerde olup, kuluçka makinelerinde büyütülüyor. Civcivler, yaklaşık 8 hafta süren bir büyütme sürecinden sonra doğal alanlara naklediliyor.

sulun-deyip-gecme-kenelerin-bas-dusmani7.jpg

Türkiye’nin Çeşitli Bölgelerine Yayılım

Kuduban, üretilen sülünlerin İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Bolu, Zonguldak, Kastamonu, Sinop, Samsun, Giresun, Trabzon ve Artvin’in sahil kesimleri gibi çeşitli bölgelere yerleştirildiğini ifade etti. Ayrıca, sülünlerin 0-400 metre rakımda yaşayabildiği ve ormanlık alanları tercih ettiği, beslenmelerinde ise yabani korunga, yabani arpa, yabani yulaf, yabani buğday gibi bitkilerin yanı sıra böcek ve solucan tipli canlıları da kullandıkları belirtildi. Kaynak boluolay

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

About Post Author

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Previous post Sarıkamış’ta ayılar kış uykusuna yattı