DOĞANIN ÇÖPÇÜLERİ ZARARSIZDIR

Read Time:1 Minute, 39 Second

Van’da nesli tükenme tehlikesi altındaki çizgili sırtlan vuruldu. Uzmanlar sırtlanların hayvanlara zarar vermediğini, leşle beslendiğini anlattı. 

Zararsızdır kıymayın

ÖZLEM KONUR USTA

Van’ın Gürpınar ilçesinde nesli tükenme tehlikesi altındaki çizgili sırtlan vurularak öldürüldü. Tür daha önce bölgede kayıt altına alınmamıştı. Anadolu Ajansı köylülerle yaptığı röportajda çizgili sırtlanın hayvanlara saldırdığını yazdı. Anadolu Sırtlan Projesi’nin yürütücüsü Uludağ Üniversitesi Ormancılık Bölümü öğretim görevlisi İsmet Ceyhun Yıldırım ise Aydınlık’a yaptığı açıklamada çizgili sırtlanların canlı hayvanlara zarar vermeyeceğini, leşle beslendiğini anlattı. Güpınar’a yaklaşık 10 kilometre uzaklıktaki Çakınlı Mahallesi kırsalında tarlada çalışan vatandaşlar, su kaynağına yakın noktada bir hayvanın ölüsü gördü. Haber verilmesi üzerine mahalleye gelen Doğa Koruma ve Milli Parklar görevlileri, silahla vurulduğunu tespit ettikleri hayvanın, çok nadir görülen çizgili sırtlan olduğunu belirledi. Hayvandan numune alan ekip Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Yaban Hayvanları Koruma ve Rehabilitasyon Merkezine gönderdi.

KÖYLÜLER CANLI GÖRMÜŞTÜ

Vurulmuş halde bulunan çizgili sırtlan, Van’da yaban hayatına yeni pencereler açacak. YYÜ Yaban Hayvanları Koruma ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Prof. Dr. Lokman Aslan, Anadolu Ajansı’na bölgede hayvan varlığının tespiti için fotokapan kurulacağını söyledi. Bölgeden çizgili sırtlan varlığı hakkında duyumlar alınsa da varlığı bugüne kadar kayıt altına alınmamıştı. Ajans haberinde bir köylünün  “Birkaç kez hayvanı canlı gördük. Birkaç kez de hayvanlarımıza saldırdı. Son olarak ölüsüyle karşılaştık.” ifadesine de yer verildi.

DOĞANIN ÇÖPÇÜLERİ

Türkiye’de aktif halk katılımı ile çizgili sırtlan varlığı ve korunmasını araştıran Anadolu Sırtlan Projesi yürütücüsü İsmet Ceyhun Yıldırım, proje kapsamında hayvanın varlığının bilindiği köyleri gezdiklerini söyledi. Yıldırım, “Adıyaman’da yaptığım çalışmalarda hayvancılıkla geçinenlerin çizgili sırtlanları çok iyi tanıdığını gördüm. Sürünün içinde gezdiğini, hayvanlara saldırmadığını köylülerden dinledik” dedi. Türle ilgili bilgi veren Yıldırım şöyle konuştu: “Yırtıcı, avcı olduğunu düşünenler var. Ama öyle değil. Toplayıcı bir tür. Yırtıcılardan arta kalan leşleri topluyor. Doğada çok fazla leş ortaya çıkmıyor. Bu nedenle de hayvancılığın yapıldığı yerlerde ölen ve doğada kalan fertleri tüketiyorlar. İnsan atıklarını tüketiyor çöpleri ziyaret ediyorlar. Sayıları çok az. Kuram ve sıcak bölgeleri tercih ediyorlar. Gündüz kolay kolay dışarı çıkmazlar. Van’da tespit edilmesi ilginç.” Kaynak aydınlık

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

About Post Author

Previous post Keklik Üretimi ve Salımı Hakkında / Osman Kurt
Next post Baja Troia start verdi