Yüz milyonlarca insan için ‘ciddi iklim felaketi’ uyarısı!

Körfez Akıntısı (Gulf Stream) son 1600 yılın en düşük seviyesinde olarak ölçüldü. Akıntı durursa, Avrupa hızlı bir şekilde soğur, ABD’nin doğu kıyılarında sular yükselir ve tropikal yağmur düzenleri bozulabilir.

'İklim' uyarısı: Yangınlardan sonra çok soğuklar gelecek!

İklim değişiklikleri konusunda yapılan araştırmada, Atlantik Okyanusu’ndaki Gulf Stream’in (Körfez Akıntısı) ortadan kalkmasının “ciddi iklim felaketine” neden olabileceği belirtildi.

Buna göre, Körfez Akıntısı (Gulf Stream) son 1600 yılın en düşük seviyesinde. Atlantik Meridyonel Devinim Dolaşımı (AMOC) bulguları, felakete yol açabilecek körfez akıntısının yok olmasının sanıldığının aksine yüzyıllar almayacağını ortaya koydu.

Nature dergisinde yayımlanan “Atlantik Meridyonel Devrilme Dolaşımının (AMOC) Çökmesi İçin Gözleme Dayalı Erken Uyarı Sinyalleri” başlıklı araştırmada, Körfez Akıntısı’nın durmasının, sadece ülkenin doğusunda yaşayan Kanadalılar için değil, dünya çapında yüz milyonlarca insan için “ciddi iklim felaketi” anlamına geleceği uyarısında bulunuldu.

Araştırmada, “Kuzey Yarım Küre ikliminin motoru olan Atlantik Okyanusu’nun mevcut sistemi, iklim değişikliği nedeniyle zayıflıyor olabilir. Bu durum, Avrupa’da ve Kuzey Amerika’nın bazı bölgelerinde aşırı soğuk ve bazı bölgelerde yükselen deniz seviyeleri olmak üzere dünyanın hava durumu üzerinde ciddi sonuçlar doğurabilir.” ifadeleri kullanıldı.

KIŞ MEVSİMLERİ ÇOK DAHA SERT GEÇECEK

Akıntının durması, Avrupa’nın kış mevsimini çok daha sert geçirmesi, ABD’nin doğu kıyılarında su seviyelerinin hızlı bir yükselişi ve hayati öneme sahip tropikal yağmur düzenlerinin bozulması anlamına geliyor. Yeni araştırmalara göre akıntının kuvveti M.Ö 400’le karşılaştırıldığında yüzde 15 daha düşük. Bu sıradışı sapmanın sebebi ise büyük oranda insan kaynaklı küresel ısınma.

‘KRİTİK EŞİĞE YAKLAŞILIR’

Atlantik Meridyonel Devrilme Dolaşımının (AMOC), sıcak suyu tropik bölgelerden Kuzey Atlantik’e taşıyan ve Körfez Akıntısı olarak bilinen büyük okyanus akıntıları sisteminin parçası olduğu hatırlatılan araştırmada, “AMOC’nin dinamik istikrarının kaybında kritik eşiğe yaklaşılacağı” vurgulandı.

AMOC’nin ortadan kalkması halinde Kuzey Yarım Küre’de soğumanın artacağı bildirilen araştırmada, bu durumun Atlantik’te deniz seviyelerinin yükselmesine, Avrupa ve Kuzey Amerika’da genel yağış düşüşüne, Güney Amerika ile Afrika’daki musonlarda kaymaya neden olacağı aktarıldı.

Toronto Üniversitesinden Profesör Kent Moore da Global News’e yaptığı değerlendirmede, akıntının azalan gücünün, sadece Kanada’nın kıyı toplulukları için değil, dünya çapında potansiyel olarak yüz milyonlarca insan için korkunç sonuçlar doğurabileceğine işaret etti.

Moore, çalışmada saptananlara benzer gelişmelerin, yaklaşık 13 bin yıl önce yaşandığını hatırlatarak Kuzey Amerika’daki buz tabakalarından eriyen büyük buz parçalarının, önceden donmuş tatlı suyun ani akışla okyanusa boşalmasının, akıntıdaki daha ağır tuzlu suyun batmasına neden olarak Ekvator’a geri dönmesini engellediğini ve bunun da daha zayıf bir akıntıya neden olduğunu kaydetti.

Felaketi mühendislik teknikleri ile önlemenin imkansız olduğuna işaret eden Moore, tek çarenin küresel ısınmanın etkilerini azaltmak olduğunu ifade etti.

Moore, “Sıcaklıkları bugün olduğu gibi tutsak bile Grönland sadece sıcak olduğu için erimeye devam edecek. Bu nedenle Grönland’ın ısınmasını önlemek için karbondioksit kullanımımızı azaltmamız gerekiyor. Gerçekten feci iklim felaketi olacak.” değerlendirmesinde bulundu. kaynak haber global

About Post Author

Previous post Ankara’da mesire alanlarında mangal yasağı
Next post Doğa dostu ‘Yusufçuklar’ 2700 rakımda doğaya renk katıyor