ULUDAĞ’DAKİ YABAN HAYVANLARINA YEM BIRAKILDI…

Tarım ve Orman Bakanımız Bekir Pakdemirli ile Genel Müdürümüz İsmail Üzmez, ağır kış şartları nedeniyle yiyecek sıkıntısı çeken yaban hayvanlarını unutmadı. Bakan Pakdemirli ve Genel Müdür Üzmez yaban hayvanlarının besin ihtiyaçlarını karşılamaları için Bursa Uludağ Milli Parkı içinde yer alan Çobankaya mevkiinde doğaya yem bıraktı.

Genel Müdürlüğümüz, özellikle kış aylarında yiyecek sıkıntısı yaşayan yaban hayvanlarının ve kuş türlerinin zorlu kış şartlarında aç kalmasını önlemek; yerleşim merkezlerine inmesinin ve insanlarla olan ilişkilerinin sıkıntıya girmesinin önüne geçmek amacıyla yaban hayatına yem takviyesi yapmaya devam ediyor. Yapılan yemleme çalışmaları ile her yıl tonlarca yem yaban hayatıyla buluşturuluyor.

Bu kapsamda son iki yılda doğal yaşam alanlarına yaklaşık 3 milyon kilogram, Aralık ayı ortasında başlayan 2021-2022 kış döneminde ise 300 bin kilogramın üzerinde yem yaban hayvanları için doğaya bırakıldı.

Uludağ Milli Parkı’na 2 Bin 500 Kilogram Yem Bırakıldı

Doğaya yem bırakma çalışmalarına katılan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile Genel Müdürümüz İsmail Üzmez fotokapan görüntüleriyle yoğun hayvan popülasyonun tespit edildiği Uludağ Milli Parkı içinde yer alan Çobankaya mevkiinde doğaya yem bıraktı.

Yemleme programı kapsamında milli park içerisinde bulunan Boz ayı, kurt, çakal, tilki ve yaban domuzunda oluşan 57 adet yabani hayvan için doğaya tavuk eti, meyve ve ekmekten oluşan 2.500 kilogram yem bırakıldı.

Bu yıl Türkiye genelinde doğaya toplamda 2 bin 100 ton yem bırakılması hedefleniyor. kaynak https://www.tarimorman.gov.tr/

Previous post 7. ve 8. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ AV KILAVUZLUĞU SEMİNERİ İLANI
Next post Yaban Hayatındaki Dostlarımızı Unutmuyoruz…