Tuz Gölü’ne borularla taşınan su, flamingolara can oldu

Tuz Gölü’nde kuraklık nedeniyle yon yıllarda yaşanan flamingo ölümlerinin önüne geçilmesi için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından hayata geçirilen proje, sonuç verdi.

SON YILLARDA YASANAN SIDDETLI KURAKLIK NEDENIYLE SIK SIK FLAMINGO OLUMLERI YASANDIGI TUZ GOLU VE CEVRESINDE DE CEVRE, SEHIRCILIK VE IKLIM DEGISIKLIGI BAKANI MURAT KURUM’UN TALIMATLARIYLA FLAMINGOLARIN KORUNMASINA YONELIK CALISMALAR YAPILMAYA DEVAM EDIYOR. 4 KILOMETRELIK BORU HATTIYLA TUZ GOLU’NE SU TASINARAK TUZ GOLU’NE KATKI SAGLANDI. BU SAYEDE YAVRU FLAMINGO SAYISINDA BIR ARTIS GOZLENDI. (FOTO:SALIH BUYUKSAMANCI/KONYA, DHA)

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, son yıllarda yaşanan şiddetli kuraklık nedeniyle sık sık flamingo ölümlerinin yaşandığı Tuz Gölü ve çevresi için proje hazırlandı.

Proje kapsamında 4 kilometrelik boru hattıyla Tuz Gölü’ne su taşındı. Bu sayede yavru flamingo sayısında artış gözlendi. Geçen yıl yaklaşık 3 bin olan bölgedeki yavru sayısı, bu yıl 9 bin 371 oldu.

ÇEVRE, ŞEHİRCİLİK VE İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ BAKANI MURAT KURUM, “TUZ GÖLÜ’NE ÖNCE TANKERLERLE SU TAŞIDIK, FLAMİNGOLARA CAN SUYU VERDİK” DEDİ. (HİDAYET TÜRKYILMAZ/ANKARA-İHA)

‘4 KİLOMETRELİK BORU HATTIYLA SU TAŞINIYOR’

Proje Koordinatörü Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Karataş, şunları kaydetti:

“Geçtiğimiz yıl kuraklık nedeniyle toplu flamingo yavru ölümleri olmuştu. Bu dünyamızın genel bir problemi, küresel iklim değişikliği, kuraklaşma ülkemizde de özellikle Tuz Gölü Havzası’nda oldukça hissedilir şekilde kendini gösteriyor. Kuraklığa bağlı olarak giderek azalan susuzluk nedeniyle bu gibi canlı ölümleri ister istemez oluyordu. Bu yıl Bakanımız Murat Kurum’un talimatlarıyla proje çerçevesinde sayımları yaptık. Öncelikle yavru ölümleri olmasın diye 4 kilometrelik bir boru hattıyla Tuz Gölü’ne su getirdik. Şu an flamingoların ürediği yerdeki yavrular büyük ölçüde çıktı. Bu yıl ölümler büyük ölçüde önlenmiş oldu. Yani susuzluk nedeniyle hiç ölüm olmadı diyebiliriz. Ancak bölgemizde sulu tarımın yoğun olarak yapılması, mısır, ayçiçeği ve şeker pancarı gibi artan kuyu sayısıyla beraber susuzluk giderek artıyor. Civardaki barajlardan yine can suyunun daha çok salınması, önümüzdeki yıllar benzer durumların yaşanmaması için bakanımızın da talimatıyla yeni alternatif çözümler üretiliyor. Dilerim bundan sonraki yıllarda da flamingolarımız ve su kuşlarımız ölmeden gelecek nesillere yetecek kadar bir popülasyonla varlıklarını sürdürecek. Flamingolarımız da bir bakıma bu yıl küllerinden yeniden doğdu. Dilerim sonsuza kadar bütün canlılarla beraber onlar da yaşar.”

Image https://avdogadergisi.net/

Kaynak milliyet

About Post Author

Previous post Silivri’de yüzlerce leylek öldü…
Next post ABD’de kuduz tilki saldırısı