Türkiye’nin ünlü nehri “çöp nehir” oldu. Artık çöpten su bile gözükmüyor

Türkiye’nin en kirli nehirleri arasında olan Büyük Menderes Nehri, katı atık kirliliğinden oluşan çöpler sebebiyle görülemez hale geldi. Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) Başkanı Bahattin Sürücü bölgedeki tehlikelere karşı uyardı.


2/8

Su kalitesiyle Türkiye’nin en kirli nehirleri arasında olan Büyük Menderes Nehri, katı atık kirliliğinden oluşan çöpler nedeniyle ciddi tehlikelerle karşı karşıya.


Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) Başkanı Bahattin Sürücü, çevre felaketine neden olan kirliliğin bir an önce önlenmesi gerektiğini ifade etti.


4/8

Sürücü, “Söke ilçesinde Büyük Menderes Nehri’nin üzerinde yer alan Sazlıköy regülatörün kapakları tarımsal sulama döneminde kapalı tutulduğundan, yukarı nehir havzasından gelen katı atıklar, plastik vb. çöpler ve hayvan ölüleri, regülatör önünde toplanarak çöplerden oluşan adacıklar meydana getirmektedir.” dedi.


5/8

Su kalitesiyle Türkiye’nin en kirli nehirleri arasında olan Büyük Menderes Nehri’nin bir de katı atık kirliliğinden oluşan çöpler nedeniyle artık ciddi tehlike oluşturmaya başladığını ifade eden Sürücü, ilgilileri göreve davet etti. Sürücü konuyla ilgili açıklamalarında şu ifadeleri kullandı


6/8

Söke ilçesinde Büyük Menderes Nehri’nin üzerinde yer alan Sazlıköy regülatörün kapakları tarımsal sulama döneminde kapalı tutulduğundan, yukarı nehir havzasından gelen katı atıklar, plastik vb. çöpler ve hayvan ölüleri, regülatör önünde toplanarak çöplerden oluşan adacıklar meydana getirmektedir.


7/8

Çevre ve halk sağlığının korunması, ekolojik dengeye zarar verilmemesi, atıkların ve hayvan ölülerinin denize ulaşmalarının engellenmesi için Sazlıköy regülatörü önüne bir yüzer bariyer tesisi projesini hayata geçirmişti.


8/8

Sistem başarılı olmuş ve çöpler kıyıya alınarak imha ediliyordu. Ancak yüzer bariyer sistemi çalışmadığı için, çöplerin eskisi gibi regülatör kapakları önünde birikerek adacıklar oluşturduğunu gördük. Bu sorun sulama sezonu sona ermeden çözülmez ise çöpler Menderes’in serbest bırakılan suları vasıtasıyla Büyük Menderes Deltası Milli Parkı’na, oradan da Ege Denizi’ne kadar ulaşacak. Kaynak yeniçağ

About Post Author

Previous post Kaçak avcılar, koruma görevlisini öldürdü
Next post Milli parktaki yaban hayvanları, araçlar ve piknikçiler nedeniyle suya ulaşamıyor