Türkiye’nin En iyi Geleneksel Okçuları NEVÜ’de Yarıştı

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ) Gökbörü Geleneksel Okçuluk Kulübü tarafından düzenlenen “1. Kapadokya Geleneksel Okçuluk Koşusu”nda, 13 farklı ilden Türkiye’nin en iyi geleneksel okçuları Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ)’de buluştu.

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ)’ye ismini de veren Hünkâr Hacı Bektaş Veli’yi  vefatının 750. yılında anma yılı etkinlikleri kapsamında, ulusal ve uluslararası etkinlikler düzenlenmeye devam ediliyor. Bu kapsamda Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ) Gökbörü Geleneksel Okuçluk Kulübü tarafından “1. Kapadokya Geleneksel Okçuluk Koşusu’ düzenlendi.

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ) Çim Saha’da düzenlenen “1. Kapadokya Geleneksel Okçuluk Koşusu”na Nevşehir, Kayseri, Malatya, İstanbul, Ankara, Antalya, Yozgat, Kırşehir, Adana, Samsun, Mersin, Konya ve Niğde’den toplam 94 sporcu katıldı.

Türk okçuluğu alanında sporcuların bireysel olarak katıldığı yarışma Büyük Erkekler, Büyük Kadınlar ve 18 Yaş Altı Karma kategorilerinde gerçekleştirildi. Geleneksel kıyafetlerin giyildiği ve kıl çadırın kurulduğu yarışma alanı tarihi sahneleri aratmaz iken, yarışma sonunda Büyük Erkekler kategorisinde birinci olan yarışmacı Mersin Kasırga Okçuluk Kulübü’nden Ümit Karadiken’e Nevşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Savran, ikinci olan Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Gökbörü Geleneksel Okçuluk Kulübü’nden Ferhat Yöndemli’ye Nevşehir Gençlik ve Spor İl Müdürü Muhsin Özdemir ve üçüncü olan Tirendaz Geleneksel Okçuluk Kulübü’nden Harun Deniz’e ödülünü Nevşehir İl Jandarma Komutanlığı’nda görevli Albay Serhan Aksoy verdi.

Büyük Kadınlar Kategorisinde birinci olan Tirendaz Geleneksel Okçuluk Kulübü’nden İrem Deniz’e Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Serkan Şahinkaya, ikinci olan Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Gökbörü Geleneksel Okçuluk Kulübü’nden Vildan Genç’e Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanı Ümit Eğribaş ve üçüncü olan Nevşehir JAKEM Atlı Spor Kulübü’nden Banu Sencer’e ise ödülünü Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Spor Bilimleri ve Teknoloji Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Selçuk Akpınar verdi.

18 Yaş Altı Karma Kategoride birinci olan Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Gökbörü Geleneksel Okçuluk Kulübü’nden Burak Avcı’ya Nevşehir Jandarma At ve Köpek Eğitim Merkezi (JAKEM) Komutanı Jandarma Albay Ercan Altın, ikinci olan Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Gökbörü Geleneksel Okçuluk Kulübü’nden Mustafa Yağız Aksoy’a Nevşehir İl Jandarma Komutanlığı’nda görevli Binbaşı Erdoğan Ateş ve üçüncü olan Alp Okçuluk Kulübü’nden Mustafa Yaman’a ise ödülünü Dr. Murat Özveri verdi.

Törende ayrıca Geleneksel  Türk Okçuluğu duayeni Dr. Murat Özveri’ye  ise Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Gökbörü Geleneksel Okçuluk Kulübü Öğrenci Topluluk Başkanı Fethi Yöndemli tarafından plaket takdim edildi.

1. Kapadokya Geleneksel Okçuluk Koşusu, düzenlenen ödül töreninin ardından toplu hatıra fotoğraf çekimi ile son buldu. kaynak https://www.nevsehir.edu.tr/

About Post Author

Previous post Didim merkezine inen yaban domuzlarını elleriyle beslediler
Next post Martı ölümlerinin ölüm nedeni açlık ve stres