Türkiye’de ilk kez görüntülendi: Çatal kuyruklu martı

Read Time:56 Second

Türkiye'de ilk kez görüntülendi: Çatal kuyruklu martı

Büyük Okyanus, Atlas Okyanusu ve Kuzey Buz Denizi’nde yaşayan çatal kuyruklu martı (Xema sabini) Türkiye’de ilk defa Hatay’da görüntülendi. Kuş gözlemcisi Murat Bozdoğan, ‘Çatal kuyruklu martı türü nadir görülen bir türdür ve ilk defa Türkiye’de gözlemleniyor’ dedi.

Hatay’ın Samandağ ilçesindeki “Mahalli Öneme Haiz Sulak Alan” olarak tescil edilen, göçmen kuşların güneydeki sığınağı Mileyha Sulak Alanı’nında çatal kuyruklu martıyı kuş gözlemcisi Murat Bozdoğan görüntüledi.

Bozdoğan, “Bugün Milleyha’da Türkiye için yeni bir tür kaydı yaptık. Çatal Kuyruklu Martı. Bu türü Milleyha’da gözlemlemek oldukça güzeldi. Burası benim için önemli bir yer. Çatal kuyruklu kartı, buranın bir kere daha ne kadar önemli bir yer olduğunu gösterdi. Çatal kuyruklu martıtürü nadir görülen bir türdür ve ilk defa Türkiye’de gözlemleniyor” dedi.

Çatal kuyruklu martının Büyük Okyanus, Atlas Okyanusu ve Kuzey Buz Denizinde normal şartlarda gözlemlenen bir kuş olduğunu belirten Bozdoğan, “Burada rastlantısal bir kayıt olarak gözlemlendi ve buranın bir kere daha önemini ortaya çıkaran bir kayıt oldu. Ayrıca Milleyha kuş cennetini koruyan arkadaşlara çok teşekkür ediyorum. Bu tip kayıtlarla Milleyha sulak alanının korunmaya devam edilmesinin gerekliliği de ortaya çıkıyor” diye konuştu.

İHA kaynak posta

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

About Post Author

Previous post 100 odalı güvercin oteli
Next post Bilim insanları açıkladı: Hayvanlar aleminin en alkolik üyeleri ‘hamsterlar’