Tek kare için günlerce bekliyor

Kuşları fotoğraflamak büyük bir sabır istiyor. Çünkü bazen tek bir kare çekebilmek için saatlere hatta günlerce aynı yerde beklemek gerekiyor. 5 yıldır bu işe gönül veren Okan Akyürek, şimdiye kadar 190 türü fotoğraflamayı başardı.

Tek kare için günlerce bekliyor

Fotoğrafçılık, zor ve büyük emek isteyen bir sanat dalı…

Çeltikçi

Kuş fotoğrafçılığı ise diğer alanlara göre çok daha meşakkatli bir mecra. Çünkü pahalı ekipmanlar, türlere dair geniş bir bilgi birikimi ve çekim yapılan bölgeyi iyi tanımanın yanı sıra çok büyük sabır da istiyor.

Okan Akyürek

Tek bir kare yakalamak için saatlerce hatta günlerce bir noktada sabit kalmayı gerektiriyor. Belli bir türü görüntülemek için uzun süre bekledikten sonra istenilen kalitede bir fotoğraf yakalayamama ihtimali de az değil.

Akpelikan

Yıllarca ulusal gazetelerde birinci sayfaları tasarlayan ve o dönemden beri fotoğrafın gücüne inanan Okan Akyürek de bu işe gönül vermiş insanlardan biri. 5 yıldır kuş fotoğrafçılığı ile uğraşan Akyürek bugüne kadar 190’a yakın kuş türünü görüntülemeyi başardı.

Arı kuşu

FOTOĞRAFIN KALİTESİ DE ÖNEMLİ

Akyürek, “Benim için çektiğim kuşun sayısı değil, fotoğrafın niteliği, kompozisyonu daha önemli. Kuşun hareketini, pozisyonunu o anki ışığın durumu ile alan derinliğini vererek iyi bir kadraj içine sığdırmak, estetik ve sanatsal fotoğrafları daha değerli. Çektiğim her fotoğrafın bir hikayesi var. Bu hikayeleri türleriyle birlikte ölümsüzleştirmek için bir kitapta toplamayı düşünüyorum” diye konuştu.

Yalı Çapkını

Çektiği her yeni türün kendisini çok heyecanlandırdığını vurgulayan Akyürek, “Hobiden çok terapi niteliğinde bir uğraş olarak görüyorum. Hangi kuş nerede, ne zaman görünmüş, hangi ay göç ile ülkemize geliyor, hangi bölgede sıklıkla yaşıyor? Bunları bilmek ve bu konuda bilgi ve tecrübe edinmek gerekiyor” vurgusu yaptı.

Sarı kuyruk sallayan

KUŞLARI DA BÖLGEYİ DE BİLMEK GEREK

DOĞA ve fotoğraf tutkunu Akyürek’e göre kuşları bilmek kadar çekim yapılan bölgeyi tanımak da önemli. Akyürek “Aradığımız türün üreme ve kuluçka dönemlerini iyi bilmek, ilgili kaynakları araştırmak gerekiyor. Bu iş, diğer fotoğraf dallarına nazaran en zor dallardan biridir. Öncelikle zaman, sabır ve pahalı ekipman gerekiyor.

Uzunbacak

Çekilecek net ve keskin bir fotoğraf için saniyenin onda biri çok önemli. Kuş fotoğrafçısı ekipmanını iyi tanımalı, anlık gelişen hareketleri iyi gözlemleyebilmelidir.

Kerkenez

Çekimini yapacağı kuşları iyi tanımalı, bulunduğu çevre hakkında bilgi sahibi olmadan çekim yapmamalıdır. Bu hem kendisi hem de karşılaştığı türler için tehlikeli olabilir” tavsiyelerinde bulundu.

Kukumav kuşu

ÇEKİMDE DOĞA RAHATSIZ EDİLMEMELİ

Akyürek’in dikkat çektiği en önemli noktalardan biri ise çekim yaparken doğanın düzenini bozmamak. Kuş fotoğrafları çekmek için başka bir disiplin ve düzen gerektiğini hatırlatan Akyürek, “Bir türün ya da canlının fotoğrafını çekerken çevrelerindeki doğal yaşam alanlarına zarar vermemeye ve onları rahatsız etmemeye özen gösterilmeli.

Kızıl şahin

O bölgeden ayrılırken de aynı hassasiyetle geldiğimizde nasılsa öyle bırakmalıyız. Bir kuş yuvasının etrafındaki dalları kesmek bile o türün yaşam alanı için son derece sakıncalı bir davranış nedenidir.

Bu sebeple bu minik canlılara zarar vermemek ve kamuflaj desenli kıyafetler giymek son derece önemlidir. Her zaman fotoğrafını çektiğiniz canlıların kendi yaşam alanlarında olduğunu ve ayrıldıktan sonra yine orada olacağını unutmamak gerekiyor” diye konuştu. kaynak sözcü MUSTAFA SARIİPEK

About Post Author

Previous post İç Anadolu Av ve Yaban Hayatı Federasyonu Genel Kurulu Yapıldı..
Next post ABD’de silah dükkanlarında mühimmat kalmadı: ‘Yaşlı teyzeler pompalı tüfek alıyor!’