Silivri’de yüzlerce leylek öldü…

Silivri’de yüzlerce leylek öldü: ‘Hepimiz için utanç verici’ Silivri’nin Sinekli Mahallesi’nde yüzlerce leylek elektrik akımına kapılarak can verdi.

Silivri’de yüzlerce leylek öldü: ‘Hepimiz için utanç verici’

Sonbaharın yaklaşmasıyla güneye göç etmeye başlayan yüzlerce leylek Silivri’nin Küçük Sinekli Mahallesi’nde elektrik akımına kapılarak öldü.

Bölgede inceleme yapan Türkiye Hayvanları Koruma Vakfı başkanı Erman Paçalı, ölümlerin sona ermesi için gerekli önlemlerin alınmasını talep etti.

“KORUYUCU GÜVENLİK UNSURLARI YOK”

Paçalı, şöyle konuştu:

* Göç hattı üzerinde elektrik direklerinin bir kısmında koruyucu güvenlik unsurları bulunmaması sebebiyle burada tam bir leylek katliamı yaşandı.

* Kuş gözlemcisi arkadaşlarımızın haber vermesiyle bölgeye gittiğimizde burada koruyucu bulunan direklerin bulunduğu yerlerde problem yok, koruyucu olmayan direklerin altında yüzlerce leyleğin ölüsüyle karşılaştık.

* Bu yüksek gerilim hatlarıyla ilgili tedbirlerin alınmaması neticesinde her yıl bu göç hattını kullanan birçok göç kuşu maalesef yaşamını yitiriyor.

* Dünyanın çeşitli ülkelerinden halkalanan leyleklerin maalesef Türkiye’den geçerken bu göç hattı üzerinde yaşamını yitirmesi de çok büyük bir acıdır hepimiz için, çok utanç vericidir.

* Konuyla ilgili gerekli yasal girişimleri Vakıf olarak yapacağız. (İHA) Kaynak Sözcü

About Post Author

Previous post MANİSA ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ AV KILAVUZLUĞU SEMİNER DUYURUSU
Next post Tuz Gölü’ne borularla taşınan su, flamingolara can oldu