Salda Gölü’nde salyalaşma ve kararma tehlikesi

Son yıllarda artan popülaritesiyle sürekli gündem olan Salda Gölü’nde beyaz kumsallarda kararma suda ise salyalaşmanın arttığı belirtildi. Uzmanlar hızlı bir şekilde önlem alınması gerektiğini söylüyor.

Salda Gölü'nde salyalaşma ve kararma tehlikesi - 1

Burdur’un Yeşilova ilçesindeki Salda Gölü’nün beyaz kumsallarında kararmaların arttığı bildirildi.

Salda Gölü'nde salyalaşma ve kararma tehlikesi - 2

Uzmanlar bu durumun gölün geleceği açısından “çok tehlikeli” olduğunu belirtiyor.

Salda Gölü'nde salyalaşma ve kararma tehlikesi - 3

Konuyla ilgili Türkiye Tabiatını Koruma Derneği (TTKD) bilim danışmanı Dr. Erol Kesici, Salda Gölü’ne kesinlikle girilmemesi, uzaktan izlenerek yetinilmesi gerektiği çağrısında bulundu.

Salda Gölü'nde salyalaşma ve kararma tehlikesi - 4

Dr. Erol Kesici, son günlerde göl kenarındaki beyaz kumullarda kararmaların arttığına, suda salyalaşmaların oluştuğuna dair sorunlara dikkat çekti.

Salda Gölü'nde salyalaşma ve kararma tehlikesi - 5

Gölün, yoğun ziyaretçi baskısı nedeniyle tehlike altında olduğunu kaydeden Dr. Kesici, “Göl çevresinde araç-insan trafiğinin yarattığı çok ciddi kirlilikler, tarım için yer altı sularının aşırı çekilmesi ve de göl çevresindeki kıyı işgal düzenlemeleri çeşitli amaçlarla hala devam etmektedir. Doğası gereği suyunu dışarıya boşaltamayan ve su kalitesi bakımından oldukça kırılgan olan Salda Gölü’ndeki endemik canlılar da tehlike altında. Son yıllarda artan göl- insan faaliyetleri çevresel boyutta tehdit unsuru” diye konuştu.

Salda Gölü'nde salyalaşma ve kararma tehlikesi - 6

Yaptıkları son araştırmalarda kıyılardaki siyahlaşmaların yanı sıra kıyı ve su içerisinde kirlilikten kaynaklanan salyalaşmaların da göl için büyük tehlike oluşturduğunu anlatan Dr. Kesici, “Mutlak suretle aşırı alg artışı sonucu oluşan ve kokan bu salyalaşmaların kıyı ve su içerisinden bilimsel yöntemlerle temizlenip ortamdan uzaklaştırılması gerekmektedir” diye konuştu.

Salda Gölü'nde salyalaşma ve kararma tehlikesi - 7

Bilimsel araştırmalarla ilgili Salda Gölü çevresine yapılacak hiçbir yapılaşmaya, başka yapılaşmalara yol açmaması için izin verilmemesi uyarısında bulunan Dr. Kesici, “Meksika’daki Alchichica Gölü, NASA’ya oldukça yakın, tamamen korunan bu gölde hiçbir yapılaşma planlaması söz konusu değildir. Bizde de olmasın. Bir üniversite için veya NASA için dahi olsa hiçbir yapılaşmaya izin verilmemeli” diye konuştu. Kaynak ntv

About Post Author

Previous post Domuz avına giden bir kişi vurularak hayatını kaybetti
Next post 7 bin 784 yaban hayvanı, tedavi edilerek doğaya bırakıldı