Mahsur Kalan Boz Ayı Kurtardı

Gümüşhane’de düştüğü 2,5 metre derinliğindeki sulama havuzunda mahsur kalan ayının yardımına iyi insanlar koştu.Duvara dayanan ağacı merdiven gibi kullanan ayı, özgürlüğüne kavuştu. 

İyi insanlar mahsur kalan ayıyı kurtardı
https://www.youtube.com/watch?v=kxXtWDnQxXA&ab_channel=Avdo%C4%9FaOltac%C4%B1TVKamil%C3%9C%C3%A7ba%C5%9F

DHA’nın haberine göre, Torul ilçesi Harmancık köyü mevkisinde, zemini kısmen balçıkla kaplı 2,5 metre derinliğindeki sulama havuzunda mahsur kalan bozayıyı fark edenler, ihbarda bulundu.

İhbar üzerine Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Gümüşhane Şube Müdürlüğü ekipleri bölgeye sevk edildi. Ekipler, havuzdan çıkmaya çalışan; ancak başarılı olamayan ayıyı kurtarmak için çalışma başlattı.

Ekiplerin güvenli mesafeyi koruyarak yaptığı ön incelemede ayının herhangi bir yarası yoktu.

Bunun üzerine ekipler yine güvenli mesafe belirleyerek, havuzun duvarına ayının çıkabilmesi için bir direk dayadı. Ancak ayı direk havuza düştü. Bu kez orman içinde devrik bulunan büyük ağaç dalı halatla çekilerek havuza indirildi. Ayı, bir ucu havuzun içinde bir ucu duvarın üstünde olan ağacı merdiven gibi kullanarak kendisini kurtardı.

Ekiplerin uzun uğraşları sonucu kurtarılan ayı, doğal yaşam alanına giderken, kurtarma operasyonu kamera ile görüntülendi.

kaynak yeniçağ

About Post Author

Previous post Van Gölü’nün derinliklerinde Cumhuriyet’i kutladılar
Next post Avrupa’nın en iyi vahşi yaşam fotoğrafları seçildi