Göç yolunda başına gelmeyen kalmadı

Sonbahar göçünde diğer leyleklerle göç etmek yerine Tekirdağ’da tarihi bedesten esnafına sığınan leyleğin hayat hikayesini bacağındaki gümüş halka ortaya çıkardı.

Göç yolunda başına gelmeyen kalmadı - 1

Sonbaharda diğer leyleklerle göç etmek yerine Tekirdağ’da mola veren leyleği esnaf her gün balıkla besliyor.

Göç yolunda başına gelmeyen kalmadı - 2

Olayı duyan meraklı vatandaşlarda onunla selfi çekmek için sokak aralarında leyleği arıyor. Leylek Tekirdağ’da şöhret haline gelirken, doğa fotoğrafçısı Alper Tüydeş, bacağındaki gümüş halkadan yola çıkarak, leyleğin hayat hikayesini ortaya çıkardı.

Göç yolunda başına gelmeyen kalmadı - 3

Tüydeş, sosyal medyadan yaptığı paylaşımda leyleğin 2020’de Bulgaristan’ın Burgaz şehri yakınlarında doğduğunu belirterek şunları kaydetti:

“Yaşar Leylek yuvadan ayrıldıktan 2 ay kadar sonra 9 Ekim 2020’de insanlar tarafından bitkin halde bulunarak Green Balkans Yaban Hayatı Kurtarma Merkezine getiriliyor. Burada uzun süren tedavisi bittiğinde diğer leyleklerin göçüne yetişemez endişesiyle görevliler onu salmamış ve kış boyunca misafir etmişler. Bu yıl baharda tam da 21 Martta diğer leyleklerin gelmesiyle birlikte onu doğaya geri bırakmışlar.”

Göç yolunda başına gelmeyen kalmadı - 4

Kurtarma merkezi tarafından salınan leyleğin 6 ay sonra Eski Zağra Bölgesinde yeniden bulunduğunu söyleyen Tüydeş, “Tedavi edilmesi için Kurtarma Merkezine tekrar geri getiriliyor. Burada göçe yetişmesi için hızlıca tedavi edilen leylek 1 hafta sonra 13 Eylül 2021’de yeniden doğaya geri bırakılıyor” diye konuştu.

Göç yolunda başına gelmeyen kalmadı - 5

Tüydeş, leyleğin bu kez 1 haftada 200 kilometre kadar güneye inip Türkiye’den geçerken, 20 Eylülde Tekirdağ’da mola verince göç etmek yerine oradaki esnafa sığındığını söyledi.

Göç yolunda başına gelmeyen kalmadı - 6

Kuşlar üzerine dünya genelinde yapılan halkalama çalışmalarının bu tarz hikayeleri ortaya çıkarmak için önemli bir araç olduğuna değinen Alper Tüydeş, “Her yıl çeşitli sebeplerle yakalanan binlerce yabani tür kuş, araştırmacılar tarafından halkalanarak doğaya geri salınıyor. Bu onların göç rotaları başta olmak üzere pek çok konuda doğa hakkında fikir edinmemizi de sağlıyor” dedi.

Göç yolunda başına gelmeyen kalmadı - 7


Tekirdağ’da kuş gözlemcisi Musa Uslu sayesinde Yaşar Leylek’in de bacağındaki halka üzerinde yazan kod ile bilgilerine ulaştıklarını söyleyen Tüydeş, “Green Balkan Derneği ile iletişime geçip onlara kuşun ayağındaki ‘Bulgaria – 7-00655’ yazan kodu ilettim. Dernek görevlilerinden Bulgar Dimitri Popov sayesinde bilgileri aldım ve kuşun Türkiye’deki durumunu da onlara anlatarak endişe etmemelerini ve kuşun güvende olduğundan bahsettim” ifadelerini kullandı. kaynak ntv

About Post Author

Previous post Mardin’de yeni böcek türü keşfedildi! Eski Bakan’ın adını verdiler: İşte nedeni
Next post Meraklı leopar Hindistan’da sınıfa girdi