Çarpıcı araştırma: Dul örümceklerin yılanları yiyebildiği anlaşıldı

İsviçre’deki Basel Üniversitesi’nde herpetolog (sürüngen uzmanı) olan Martin Nyffeler ve Georgia Üniversitesi’nden herpetolog J. Whitfield Gibbons, dünyanın her yerinden inceledikleri dul örümceklerin yılanları yiyebildiğini keşfetti

Dul örümceklerin yılanları yiyebildiği anlaşıldı

Araştırmalarına göre, yılanları öldürenlerin sadece büyük, tüylü tarantulalar olmadığı, dul örümcekler de dahil olmak üzere 40’tan fazla örümcek türü ve 90’dan fazla farklı yılan türünü kapsadığı anlaşıldı. 300 örümcek türünün avı olan yılanların yüzde 87’sini öldürdüğü anlaşıldı. 

National Geographic’e konuşan Nyffeler, “Bu kadar çok farklı örümcek grubunun yılanları öldürüp yiyebilmesine şaşırdım” dedi.

Örümceklerin boyunun oldukça küçük olduğu, ancak avlarını ördükleri ağlar yoluyla yakaladıkları fark edildi. 

Aynı araştırmada bilim insanları, “Sürekli örümcek ağlarının ne kadar güçlü olduğundan bahsedilse de, bu inanılmaz malzemeyi hala hafife alıyorduk. Bir yılanın yolunu bularak kendini koruyabileceğini zannediyorduk. Yılanların temelde kaya gibi sert karın kasları vardır” dedi.

Dul örümcekler tarafından ağlarına düşürülen yılanların bir süre sonra felç oldukları, örümceğin ise avlarını sıvı hale getirip ‘içerek’ sindirdikleri, bu nedenle bir yılanı yemelerinin günler hatta haftalar alabileceği anlaşıldı. kaynak haberglobal

About Post Author

Previous post Marmara’daki 300 milyon yıllık granit tepeler UNESCO’ya aday
Next post Site sakinleri yaban domuzunu evcilleştirdi