Bu adamlar, imkansız olanı gerçekleştirdi ve yavru ayıları kurtardılar

Bazen bir doğa belgeseline kendinizi kaptırıp hayvan hikayeleriyle bağ kurmanın nasıl bir şey olduğunu biliyor musunuz? Bu makaleyi okuduğunuzda da işte tam böyle hissedeceksiniz. Bugün size doğanın gücü, yabancıların nezaketi ve tüm bunların iki yavrunun ölüm karşısında hayatta kalmasına nasıl yardım ettiği hakkında bir hikaye anlatacağız.

Rusya’da donmuş bir gölde yüzerek tüm tehlikeleri aşan bir anne ayı ve iki çocuğunun kahramanca hikayesini keşfetmek için okumaya devam edin. Ancak haberiniz olsun, işler pek de planlandığı gibi gitmedi.

1. Kaybediş ve sevginin öyküsü

Bu hikaye fedakarlık, umut, korku ve kayıp hakkında. Sadece bir anne ve çocukları arasındaki yakın bağ hakkında değil, aynı zamanda hayatta kalmak için birlikte çalışan iki farklı türün hikayesini de anlatıyor.

Bir anne ayı, çocuklarını donmuş bir gölün ortasında bıraktığında, yavruların bir kurtarıcıya ihtiyacı vardı. Neyse ki, bölgedeki bazı balıkçılar kurtarma görevini üstlendi. Peki, başarılı oldular mı?

2. Tehlikeli bir göl

Hikaye, Rusya’nın kuzeybatı bölgesinde bulunan Vygozero adlı tatlı su gölünde başlıyor. Bu göl o kadar soğuk ki, sıcaklığı eksi derecelerle ölçülüyor. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, bu göl su kayağı için harika bir yer değil..

Gölün büyüklüğü ve donma sıcaklıkları göz önüne alındığında, insanlar ve çoğu vahşi yaşam için (balıklar dışında!) içinde yüzemeyecek kadar soğuk olduğunu söyleyebiliriz. Kötü bir soğuk algınlığı kapmadan etrafta dolaşmak da imkansız görünüyor.

Bunu aklınızda tutarak, bu amansız derecede soğuk olan gölde mahsur kalan yavrulara ne olduğunu öğrenmek için okumaya devam edin.

3. Güvenli bir yer

Anne ayının neden yeni doğan yavrularıyla bu suları geçmeye karar verdiğini asla bilemeyebiliriz. Bununla birlikte çoğu türde, özellikle de ayılarda annelik içgüdüsü çok güçlüdür.

WAnne ayı, gölün kıyısına gittiğinde soğuk suyu hissetti ve yine de atlamaya karar verdi. Yine de onu devam etmeye neyin motive ettiğini merak ediyoruz. Çok güçlü bir ayıydı ama ne yazık ki bu, onun düşündüğü kadar güçlü olmadıkları için iki küçük yavrusunu tehlikeye attı.

4. Korkunç bir karar

Ne yazık ki iki yavrusuyla birlikte göle atlama kararı güvenli bir karar değildi. Sırtında onlarla, gücü ve iradesi bu buzul gölünü geçmek için yeterli değildi.

Göl boyunca yolculuklarına başladılar, ancak bir süre sonra anne ayı iki yavrunun ağırlığını taşıyarak daha fazla devam edemedi. Yavrular sonunda gölün ortasına geldiler ve oradan nereye gideceklerini bilmeden yaşam mücadelesi vermeye başladılar. Ne yazık ki, annelerine ayak uyduramadılar.

5. En zor fedakarlık

Şimdi hikaye acı verici bir hal alıyor. Anne ayılar, annelik içgüdüleri devreye girdiğinde çocukları için kendilerini feda etmeye istekli ve özverili hayvanlar olarak bilinir. Ancak bu anne ayı için durum böyle değildi.

İlk baştaki niyetine rağmen, anne yavrularını terk etti ve onları suda çaresiz bırakarak yüzmeye başladı. Bu karar bazı vahşi yaşam uzmanlarını şaşırtsa da vahşi doğada yaşam ve ölüm söz konusu olduğunda, hayatta kalma içgüdüleri bu anne ayınınkini geride bırakmış gibi görünüyor.

6. Akıntı çok kuvvetliydi 

Yine de gölün çok güçlü bir alt akıntıya sahip olduğu ve zaten içinde yüzmesi inanılmaz derecede zor olduğu için annenin bu davranışına biraz kredi vermek zorundayız. Denedi, ama sonuçta yavruları sırtındayken akıntıya karşı savaştıktan sonra onlardan ayrıldı.

Çocuklarından ayrıldıktan sonra muhtemelen yavrularının kendi başlarına hayatta kalabilmeleri umuduyla kendini kurtarmaya çalıştı. Anne ayı bir süre yüzdükten sonra, ne yazık ki, yavruları olmadan, nihayet güvenli bir şekilde kıyıya ulaştı.

7. Yardım edin!

Şimdi bu yavruları bu buzul gölünde yalnız, bitkin ve çaresiz buluyoruz. Koruyucuları olan anneleri onları terk ettiğine göre nasıl hayatta kalacaklar?

Durum onlar için korkunç görünüyordu, özellikle genç ayılar genellikle böyle soğuk bir ortamda yüzme konusunda fazla deneyime sahip değiller. Annelerinin yardımı olmadan hayatta kalamayacakları çok belliydi.

8. Zamana karşı bir yarış

Soğuk su üzerlerinden akarken akıllarından geçen panik ve dehşeti hayal etmek zor değil. Onlara bakacak bir anneleri yoktu, yüzmeyi zar zor biliyorlardı ve havaya karşı güvenli bir yer bulmak için zamanları tükeniyordu.

Her ne kadar insan olmasalar da herhangi bir canlının hayatı için korkması için buz gibi suya adım atması yeterli olacaktır. Anneleri onları terk ettiğinden, türü ne olursa olsun her türlü yardım için çaresizdiler.

9. Ufukta bir kurtarma gemisi mi?

Bu yavrular için tüm umutlar tükenmiş gibi göründüğünde, mucizevi bir şekilde ufukta bir gemi belirdi. Durum belliydi; korkmuş ayıları boğulmaktan kurtarmak için zamana karşı bir yarış başlamıştı.

Balıkçılar bir şeylerin yanlış olduğunu biliyorlardı. Görünürde bir anne ayı olmadığı için onları kurtarmak için bir şeyler yapmaları gerektiğini biliyorlardı. Zaman dolmadan başarabilirler miydi?

10. Yorgun yavrular 

Gemi yavrulara yaklaştıkça durumun vahameti daha da netleşti. Bebekler inanılmaz derecede bitkindi ve başlarını suyun üstünde tutmakta zorlanıyorlardı.

Ayrıca mürettebat, onları sudan güvenli bir şekilde nasıl çıkaracaklarını da bilmiyordu. İlginç bir şekilde, gemi aslında bir balıkçı teknesiydi. İronik olarak, balık yakalamak yerine şimdi iki yavru ayı yakalamayı umuyorlardı.

11. Gözlemci

Anne ayı çocuklarını suda bırakmış olsa da kıyıdan tüm olan biteni izliyordu. Bu anne oldukça iri olduğundan, balıkçılar kendi güvenliğinden endişe ederek devam edip etmeyeceğinden emin değildi.

Ayı hala güçlü bir annelik içgüdüsüne sahipti ve annenin müdahale edip gemilerine binmeye çalışacağından korkuyorlardı. Zaman azalıyor olsa da annenin daha güvenli bir mesafede olmasını beklemek zorunda kaldılar.

12. Bir aksiyon planı

Beklerken, balıkçılar yavruları çıkarmak için bir plan yapmaya karar verdiler. Bu durumla başa çıkmanın en iyi yolu ne olurdu? Kendilerini ve yavruları en az tehlikeye atmanın çözümü ne olabilirdi?

Her şey olabileceği için duruma temkinli yaklaşmaları gerekiyordu. Sonuçta henüz yavru olmalarına rağmen insanlara zarar verebilen vahşi hayvanlar söz konusuydu.

13. Her şeyi kaydet!

Eve döndüklerinde, sıradan bir balık gezisinde bulduklarına diğerlerinin inanmayacağından korkan balıkçılar, olan biten her şeyi kaydetmeye karar verdiler. Eğer bunu yapmasalardı, insanlara gösterecek kanıtları olmazdı.

Her şeyi kameraya kaydetmek iyi bir fikirdi. Ayılar ve gemi bir araya geldiğinde olan biten her şeyi kaydettiler. Kısa bir süre sonra, yavrulardan biri kendi başına tekneye girmeye çalışarak ayaklarını tekneye doğru uzattı.

14. Yardıma ihtiyacım var!

Tekne küçük yavru için çok yüksekti ve ne kadar uğraşırsa uğraşsın tek başına tırmanamıyordu, özellikle de suda çok fazla zaman geçirdiği için oldukça da yorgundu.

Neyse ki balıkçılar, ayıyı yakalamak için olta ekipmanlarını bir araç olarak kullanarak planlarını uygulamaya başladılar. Bununla birlikte, balık tutmakla bir ayının hayatını kurtarmak arasında büyük bir fark vardı ve hiç kimse ekipmanın yavrunun ağırlığını destekleyip desteklemeyeceğini bilmiyordu.

15. Sonunda bir çözüm buldular

Sonunda, balıkçılardan biri yavruları yakalamak ve onları gemiye getirmek için olta takımını kullanmaya karar verdi. Sonunda bir çözüm bulunmuş gibiydi.

Ayıların ağızlarıyla dalları tutmak için inanılmaz keskin dişleri vardır. Plan, yavruyu tekneye sürüklemek yerine, tekneye binmek için ağzını bir kaldıraç olarak kullanmasına izin vermekti.

16. Plan işe yarayacak mı?

İlk başta, plan işe yarayacak gibi görünüyordu. Ancak ayı hala tüm vücudunu kaldırabilmek için tekneden biraz uzaktaydı ve yine de buz gibi sularda yüzmesi gerekiyordu.

Balıkçılar kendi güvenliklerinden endişe etseler de arkalarına yaslanıp izleyemediler. Bu bir ölüm kalım meselesiydi ve müdahale etmeleri gerektiğine karar verdiler.

17. Karşılıklı güven

Balıkçılar çok fazla yayılırlarsa ayı tarafından devrilme, buzlu suya düşme veya daha kötüsü saldırıya uğrama ve sakatlanma riskiyle karşı karşıya kalırlardı. Bu çok tehlikeli bir durumdu ve insan hayatı ile ayıların hayatı tehlikedeydi.

Peki ne yapabilirlerdi? Kurtarmanın sorunsuz gittiğinden emin olmak için yavruların onlarla birlikte çalışacaklarına güvenmeye karar verdiler. Herkes kimsenin zarar görmemesini umuyordu.

18. Lütfen beni kurtarın!

Balıkçılar ile yavru ayı arasında her şeyin yolunda gitmesini sağlayan bir bağ varmış gibi görünüyordu. Doğada, iki türün sözlü iletişime ihtiyaç duymadan birbirini anladığı anlardan biriydi.

Bakışlar ve bu savunmasız yaşamla bir bağlantı anı, tüm balıkçıların riski kabul etmesi ve ayı yavrusunu kurtarmak için mümkün olan her şeyi yapması gerekiyordu.

19. Harika bir fikir 

Böylece başka bir plan uygulanmaya başlandı. Bu karar, geriye dönüp bakıldığında basit görünse de o sırada durumun tehlikesi göz önüne alındığında, balıkçıların daha önce denemediği bir şeydi.

Normal balıklarda olduğu gibi ayıyı sudan çıkarmak için balık ağlarını kullanmak istediler. Bu mahsur kalan yavrularla karşılaşmamış olsalardı, yapacakları şey tam olarak buydu.

20. …. ancak işe yarayacak mı ?

Bu planla ilgili en büyük endişe, balık ağlarının ağır ayıları değil, yalnızca balıkları yakalamak için tasarlanmasıydı. Buna rağmen, eğer onlara yavruları kurtarma şansı verirse ağı kırma riskini göze aldılar, bu yüzden planlarına devam ettiler.

Ağı denize attılar ve ilk yavru kurtarmaya çalıştılar. Zaman azalıyordu ve yavru ayı giderek daha fazla yoruluyordu.

21. Zor bir yükleme

Ağdaki ilk yavruyu yakalamayı başardılar ve sonunda onu gemiye getirene kadar yaklaştırdılar. Ancak yine de hayvanların ağda incinmediğinden emin olmak zorundaydılar.

Ayrıca yavruların, onlara saldırmak için kalan az gücü kullanmaya karar vermediğinden emin olmaları gerekiyordu. Balıkçıların iyi niyetli olmasına rağmen korkmuş yavruların bunu bilmemeleri ve korkudan onlara saldırmaları mümkündü.

22. Hayvanları sakinleştirmek

Bütün bunlara rağmen balıkçıların başka seçeneği yoktu. Yavruların ölümünü izlemek istemiyorlarsa görevlerine devam etmeleri gerekiyordu. Ancak, yavrular gözle görülür bir şekilde gergin olduklarından bu kolay bir iş değildi.

Tekneye güvenli bir şekilde binebilmesi için onları sakinleştirmeye çalışmak zorunda kaldılar. Neyse ki, ilk yavruyu sakinleştirici sesler sakinleştirdikten sonra, onu kolayca hareket edebilecek kadar uzun süre tutmayı başardılar.

23. Eyvah!

Balıkçılar kısa sürede bir yavrunun ne kadar ağır olduğunu anladılar. En azından bu yavruların hala genç olduklarına şükrettiler. Sudaki anne ayı olsaydı ne olacağını hayal bile edemezlerdi.

Yetişkin bir ayının 1.300 pound (590 kg) ağırlığa sahip olabileceğini biliyor muydunuz? Balıkçılar, balık ağları ile asla bu ağırlıkta bir ayıyı taşıyamazlardı. Henüz yavru olmalarına rağmen ıslak kürkleri nedeniyle normalden daha ağırdılar.

24. Biraz daha yakına

Neyse ki, bu soğuk iklimde bu balıkçılar zor koşullara ve durumlara alışmışlardı. İyi ki alışıklardı çünkü ilk yavruyla balık ağını çekmek gerçek bir mücadeleydi.

Her iki taraf da kurtarma işlemi için sağlam bir mücadele vermek zorunda kaldı. Uzun bir çekişten sonra yavru ayı sonunda tekneye binecek kadar yakına geldi. Durum nihayet düzelmeye başlamıştı.

25. Tekneye hoş geldin 

Sonunda, ilk yavruyu tekneye bindirmeyi başardılar ama henüz kutlama zamanı değildi. İkinci yavru, ilk kurtarmanın gerçekleştiği süre boyunca sudaydı.

İkinci yavru, birinciden daha uzaktaydı ve bu yüzden balıkçılar bu ayıyı da yakalamak için yaklaşmaya çalışmak zorunda kaldılar. Az önce birini kurtarmışlardı, bu yüzden tekrar yapabileceklerinden emindiler.

26. Güvenilir bir ekip

Ancak, ilk kurtarma sırasında balıkçılar çok fazla efor sarf etmişti. Su çok daha soğuk olmasına rağmen balıkçılar da kötü havanın etkilerini hissetmeye başladı.

Ama başka seçenekleri yoktu. Artık bir balık ağıyla yavru ayı kurtarma yöntemine sahip olduklarına göre, süreç ilk seferden daha iyi işliyor gibiydi. Ayıyı nasıl sakinleştireceklerini zaten biliyorlardı ve ayı kardeşini de teknede görebiliyordu.

27. Kardeşler kavuştu

Balıkçılar, çekmeye devam etmek için güç topladıktan sonra bu zavallı yavruyu da tekneye bindirmeyi başardılar. Şimdi balıkçılar tüm bu sıkı çalışmadan sonra ayılar kadar yorgun hissediyorlardı ancak sonunda, herkes rahat bir nefes aldı.

İki yavru güvenli bir şekilde tekneye bindikten sonra, balıkçılar büyük bir soruyla karşı karşıya kaldı. Şu anda ne yapacaklardı? Anne ortadan kaybolmuştu ve bölgede güvenli görünen hiçbir yer yoktu.

28. Kutlama

Balıkçılar sonunda başarılarını kutlamak için bir dakika ayırabildiler. Kendilerini alkışladılar ve kucaklaştılar. Kurtulan iki yavruyla birlikte nefes alabilir ve bir sonraki hamleye hazırlanabilirlerdi.

Balıkçıların sebat etme ve bu yavruları kurtarma arzusundan içtenlikle etkilendik. İlk başta kimse ne yapacağını bilemediği için bu adamlar cesaret ve hümanizm duygularıyla hareket ettiler.

29. Mutlu değillerdi

Yavrular, daha yeni yaşadıkları bir boğulma tehlikesine karşı güvende olmalarına rağmen, çok da iyi durumda değillerdi. Yorgun, üşümüş ve ıslanmışlardı. Ayrıca kafaları karışıktı ve tamamen yeni bir ortamdaydılar.

Zavallılar korku ve soğuktan titrediler. Bu muhtemelen insanlarla ilk temaslarıydı. Köşeye sinmiş bu yavrular annelerini gerçekten özlemişti.

30. Balıkçıların sevgisi 

Balıkçılar bu küçük hayvanlara gerçekten bağlanmış gibi hissettiler. Böylesine yoğun bir deneyim bu iki türü bir araya getirmişti. Ayılarıüşümüş, yalnız ve teselliye muhtaç görünce, muhtemelen balıkçıların aklına onları kurtarmak ve teselli vermek geldi.

Ancak, annelerinin yakın olacağını da biliyorlardı. Onları terk etmesine rağmen, balıkçılar doğru olanı yapmak ve yavruları annelerine geri vermek zorunda kaldılar.

31. Nereye bırakacaklar?

Ancak yine de onları nereye götüreceklerini bilmiyorlardı. Anne ayının nereye gittiğini bulmaları gerekiyordu. Ama hiçbiri yavruları kurtarma görevinden sonra annelerinin nerede olduğunu bilmiyordu.

Anne ayının sığındığını gördükleri yeri aradılar. Bir süre sonra, balıkçılardan biri sonunda onu buldu. Anne ayının hala orada olduğunu umarak kıyıya yöneldiler.

32. Bir başka büyük risk

Bu, ister tehlikeli ve ürkütücü bir şekilde olsun isterse sevgi dolu olsun, her şeyin doruk noktasına ulaşacağı andı. Balıkçılar kıyıya yaklaştıklarında yavruların ve anne ayının nasıl tepki vereceğinden emin değillerdi.

Tekneye koşup adamları parçalara mı ayıracaktı? Yavrular annelerine ulaşmak için balıkçıları ezip geçer miydi? Cesur olmaları ve doğru olanı yapmaları gerekiyordu, böylece yaklaştıkça olabilecek her şeye hazırlandılar…

33. Sıra geldi beklemeye

Ancak, balıkçılar geldiğinde anne ayı gelmediği için durum biraz garip bir hal almıştı. Yakınlarda olacağı hissine kapıldılar, belki ne yapacaklarını görmek için ağaçların arkasından onları izliyorlardı.

Bir sonraki adımın, annelerinin izini takip edebilmeleri için yavruların gitmesine izin vermek olduğunu biliyorlardı. Balıkçılar, yorgun ve zayıf yavruları güvenli bir yere götürmek için karaya taşıdı. Ancak anneleri henüz orada değildi.

34. Kıyıda

Balıkçılar bundan sonra ne yapacaklarından emin değillerdi. Anne ayı yavrularıyla kavuşacak gibi görünmüyordu, yavruların soğuk ve sert havalarda kendi başlarına hayatta kalamayacaklarından korktular.

Balıkçılar, karşı kıyıda aniden bir hareket gördüklerinde ne yapacaklarından emin değillerdi. Kurtardıkları iki yavrunun annesinin suya girmiş ve onlara doğru yüzmeye başladığı anlaşıldı. Peki, şimdi ne yapabilirlerdi?

35. Dikkatli ol!

Anne ayı gitgide daha hızlı yüzüyordu, bu yüzden balıkçılar bunu yavrularıyla neden yapamadığını merak ettiler. İki yavruyla yüzmek onun için çok zor olabilir ama artık yalnız yüzdüğü için karşıya geçebilirdi.

Her geçen saniye anne ayı onlara yaklaştı. Yavruları için geldiğini görünce çok mutlu oldular. Öte yandan balıkçılar, yavrularının intikamını almak için ilk önce anne ayının onlara yaklaştığını düşündüklerinde de ölesiye korkmuşlardı. Bu yavruların hayatını kurtardıklarını biliyorlardı ama anne ayı da aynı şeyi mi düşünüyordu?

36. Buluşma

Balıkçılar kendi hayatlarını tehlikeye atmak istemediler, bu yüzden yavruları bırakıp teknelerine döndüler ve onlar için en iyisini umdular. Teknenin motorunu çalıştırdılar ve uzaklaşırken olanları uzaktan gözlemlediler.

Anne ayı yavrularını görmek için kıyıya varmak üzereyken, onlar da sessizce uzaklaştı. Balıkçılar kıyıya baktıklarında anne ayının karaya çıktığını gördüler ve yavrularını ikinci kez bırakmayacağını anladılar.

37. Son bir veda

Hüzünlü bir vedaydı. Balıkçılar, yaşadıkları kurdukları bağdan sonra yavruları kıyıda bırakıp sulara dönmekte zorlandılar.

Deneyimi kaydettikleri için mutluydular, artık geriye bakabiliyorlardı ve balık avlama gezilerinin onlara ne getirdiğini başkalarına da gösterebiliyorlardı. Son bir veda zamanıydı. Bu adamlar, herkesin yaşama şansını hak ettiğini düşünerek özverili davrandılar. Bu balıkçıların cesareti ve nezaketi hepimize ilham olması gereken bir şey. Korkulu zamanlarda veya başkalarının yardıma ihtiyacı olduğunda, hepimiz bunu verme yeteneğine sahibiz…

Bazen bir doğa belgeseline kendinizi kaptırıp hayvan hikayeleriyle bağ kurmanın nasıl bir şey olduğunu biliyor musunuz? Bu makaleyi okuduğunuzda da işte tam böyle hissedeceksiniz. Bugün size doğanın gücü, yabancıların nezaketi ve tüm bunların iki yavrunun ölüm karşısında hayatta kalmasına nasıl yardım ettiği hakkında bir hikaye anlatacağız.

Rusya’da donmuş bir gölde yüzerek tüm tehlikeleri aşan bir anne ayı ve iki çocuğunun kahramanca hikayesini keşfetmek için okumaya devam edin. Ancak haberiniz olsun, işler pek de planlandığı gibi gitmedi.

kaynak worldtalesmag

About Post Author

Previous post Küresel ısınma dünyanın en sadık canlılarını değiştirdi: Albatroslar arasındaki ‘boşanma’lar arttı
Next post Güzel-Zeynep Işık Çiçeği dünya literatürüne girdi