Beykoz’da tırtıl istilası: Ne varsa kurutuyorlar

İstanbul Beykoz’da bulunan Akbaba Mahallesi’nde tırtıl istilası yaşanıyor. Mahalleyi saran tırtıllar, ekili ürünlere zarar veriyor. Mahalleli tırtıldan kurtulmak için bahçelerini ilaçlıyor.

Beykoz’da tırtıl istilası: Ne varsa kurutuyorlar

Akbaba Mahallesi’nde yaşayanlar bir aydır tırtıl istilasıyla uğraşıyor.

Bölgede bulunan meyve ve fındık ağaçları tırtıllar tarafından sarılmış durumda. Tırtılların yapraklarını yediği ağaçların kuruduğu görülüyor.

Bir örümcek ağı gibi ağaçları saran tırtılların kozaları ise ilginç bir görüntü oluşturuyor. Bölgede yaşayanlar tırtılların ağaçlardan sonra ekinlere ve lahanalara da dadandığını söylüyor.

Mahallede yaşayan Hüseyin Öztürk, “Ağaçları kurt sardı. Kiraz ağacı, erik ağacı, fındık ağacı, hepsinde var yani şu anda. Bir ay falan oldu, felaket oldu yani, o zamana kadar olsa da gözükmüyordu, şu anda felaket gözüküyor. Evlere girmiyor ama evlerin çevresinde, erik ağaçlarında, her şeyde var, lahana da falan” dedi.

Mahallenin muhtarı Yüksel Kılıç ise durumu Beykoz İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’ne bildirdiğini belirterek, izin verilen ilaçlarla bahçelerini kendileri ilaçlayarak durumla baş etmeye çalıştıklarını anlattı.

DUVARLARINI FIRÇAYLA TEMİZLİYOR

Bahçesini ve evinin duvarlarını tırtıl saran Fatma Kılıç da “Bizim bu duvarları hep bembeyaz kurt sarıyor. Camı, kapıyı açamıyorum. Kurtlar yedi bizi, bir şey başaramıyoruz. Hortumla su tutuyorum, araba fırçalarıyla yere döküyorum, elimden geldiği kadar bir şeyler yapıyorum. Elbise yıkıyorum, asıyorum balkona, topluyorum hep kurt” diye konuştu.

İstanbul Ziraat Odası Başkanı Murat Kapıkıran ise, “İklim değişikliğinin etkisiyle dünyada çeşitli bölgelerde bulunan çeşitli canlı türlerinin farklı bölgelerdeki uygun ekolojik şartlar nedeniyle uzun yıllar içerisinde göç ettiğini gözlemliyoruz. Özellikle fındık zararlısı olan Amerikan beyaz kelebeğinin Türkiye’ye gelişi. İstanbul’da ve Türkiye’nin birçok yerinde görülmeye başlanan bu tırtıl sorunu aslında kısmen iklim değişikliğinin etkisiyle, uygun hava koşullarının dar bir zaman aralığına sıkışmasıyla çok yaygın bir popülasyon görüldüğünü söyleyebiliriz” dedi. (DHA) kaynak sözcü

About Post Author

Previous post 111 okçunun katıldığı şampiyona nefes kesti
Next post Salda Gölü’ne araç girişi yasaklandı, ‘Gara Tren’ dönemi başladı