Araba ağırlığında: Dünyanın en büyük bal kabağı Guinness rekorlarına girdi

İtalya’da üretilen bal kabağı, dünyanın en büyük bal kabağı olarak Guinness rekorlar kitabına girdi.

Araba ağırlığında: Dünyanın en büyük bal kabağı Guinness rekorlarına girdi - 1
Araba ağırlığında: Dünyanın en büyük bal kabağı Guinness rekorlarına girdi - 2

Chianti bölgesinde Stefano Cutrupi adlı bir çiftçi tarafından yetiştirilen balkabağının bin 226 kilogram ağırlığında olduğu açıklandı.

Araba ağırlığında: Dünyanın en büyük bal kabağı Guinness rekorlarına girdi - 3

2008 yılından bu yana dev bal kabağı yetiştiriciliği yapan Cutrupi’nin 26 Eylül’de Pisa şehri yakınlarındaki Peccioli’deki Campionato della Zuccone bal kabağı festivalinde sunduğu kabak, Guinness Rekorları tarafından tescillendi.

Araba ağırlığında: Dünyanın en büyük bal kabağı Guinness rekorlarına girdi - 4

Kısaca “Lo Zuccone” olarak bilinen bu etkinlikte, balkabakları ürünün kalitesinin rekabete girebilecek kadar iyi olduğunu teyit eden Great Pumpkin Commonwealth temsilcileri tarafından değerlendirildi.

Araba ağırlığında: Dünyanın en büyük bal kabağı Guinness rekorlarına girdi - 5

Rekor kıran kabak bitkisinin Mart ayında tohumdan yetiştiği belirtilirken, çiftçi Cutrupi, Temmuz ayı sonuna kadar dünya rekoru kıran balkabağının eline geçebileceğini anladığını söyledi. 

Cutrupi tarafından yetiştirilen kabağın birincilik ödülünün aldığı yarışmada ikinci balkabağının ağırlığı 978,99 kg, üçüncünün ise 794,51 kg oldu.

Araba ağırlığında: Dünyanın en büyük bal kabağı Guinness rekorlarına girdi - 6

İtalya geçtiğimiz yaz ayında küresel ısınma nedeniyle rekor sıcaklıklar kaydetmiş, Sicilya bölgesinde Ağustos ayında kaydedilen 48.8 santigrat derece sıcaklık, Avrupa rekoru olarak kayıtlara geçmişti.

Araba ağırlığında: Dünyanın en büyük bal kabağı Guinness rekorlarına girdi - 7

Çiftçi Cutrupi, “Mayıs ortasında Güneş, dev bitkilerin yapraklarını yakmaya başladı. Haziran ortasından Ağustos ortasına kadar, 33 ila 40 santigrat derece arasında sıcaklık vardı” derken, “İklim kontrolü, çimlenmeden hasada kadar kritik bir faktördür. Bitkilerin kendilerini en iyi şekilde ifade etmelerini sağlamak, gerektiğinde ısıtma, soğutma, gölgeleme, buğulanma, sulama-besleme meselesidir” diye konuştu.

Pecciolo yarışmasından iki hafta sonra Cutrupi’nin devasa bal kabağı, 10 Ekim 2021’de Avrupa Dev Kabak Şampiyonası’nda sunulmak üzere Almanya’nın Ludwigsburg kentine gitti.

Araba ağırlığında: Dünyanın en büyük bal kabağı Guinness rekorlarına girdi - 8

Kabakların toplanmasının ardından su kaybetmeleri nedeniyle kütlelerinin azalmasına rağmen bal kabağı bin 217.5 kg ağırlığı ile yeniden birinci oldu.

Bir önceki rekor ise 2016 yılında Belçikalı yetiştirici Mathias Willemijns tarafından üretilen bin 190.49-kg ağırlığındaki balkabağındaydı. kaynak ntv

About Post Author

Previous post Havalı Silahlar Cumhuriyet Kupası müsabakaları Erdemli Atış Poligonunda devam ediyor.
Next post TÜRKİYE ATICILIK VE AVCILIK FEDERASYONU; İL SPOR TEMSİLCİLİĞİ HAKKINDA ÖNEMLİ DUYURUSU