Adana’da saklı bir cennet! Adaya ayak basanlar etrafa yayılan kokuyla mest oluyor

Adana’nın Karataş ilçesindeki Akyatan Lagünü içerisinde bulunan Nergis Adası barındırdığı milyonlarca nergisle görsel şölen sunuyor. Adaya ayak basanlar muhteşem görüntünün yanı sıra etrafa yayılan kokuyla mest oluyor.

Adana'da saklı bir cennet! Adaya ayak basanlar etrafa yayılan kokuyla mest oluyor - Resim 1

Karataş ilçesinde bulunan ve onlarca türden binlerce kuşa ev sahipliği yapan Akyatan Lagünü, göçmen kuşların Türkiye’deki en önemli dinlenme ve beslenme yerleri arasında yer alıyor. ‘Kesin korunacak hassas alan’ olarak tescil edilen lagün içerisinde ise sadece tekneyle gidilen Nergis Adası, görenleri kendisine hayran bırakıyor.

Adana'da saklı bir cennet! Adaya ayak basanlar etrafa yayılan kokuyla mest oluyor - Resim 2

İlkbaharı müjdeleyen mis kokulu nergis çiçekleriyle bezeli gizemli adaya tekneyle 20 dakikada gidilebiliyor. Adanın keşfedilmesinden sonra lagünün çevresinde oturan vatandaşlar ocak ve şubat aylarında çiçekleri görmek için adaya gidiyor. İhlas Haber Ajansı (İHA) muhabirleri de tekneyle adaya giderek görsel şölen sunan ‘Nergis Adası’nı görüntüledi.

‘TANITIMI ÇOK ÖNEMLİ’

'TANITIMI ÇOK ÖNEMLİ' - Resim 3

Karataş Belediye Başkanı Necip Topuz, Akyatan Lagünü’nün kalbi olan Nergis Adası’nın çok özel bir yer olduğunu ifade ederek, “Burası insanın aklını başından alan bir kokuyla karşılıyor. Burası doğal sit alanı. Koruma altında olan bir alan. Buranın az ilerisinde de bir ‘Nergis Adası’ var ancak oraya ulaşım mümkün değil.”

Adana'da saklı bir cennet! Adaya ayak basanlar etrafa yayılan kokuyla mest oluyor - Resim 4

“Bu alanlara çeşitli dönemlerde vatandaşlarımız özel botlarla bilgimiz dahilinde gelebiliyor. Turizme katkı sağlayacağına inandığımız bu alan hem Adana hem de Karataş’ın tanıtımı için önem arz ediyor. Burayı Türkiye ve dünyaya duyurma noktasında çalışma içerisindeyiz. Buranın korunması noktasında özellikle hassasiyet gösterilmesine rica ediyoruz” diye konuştu.

‘ADADA MANGA YAKMAYIN’

 'ADADA MANGA YAKMAYIN' - Resim 5

Adayı gezmeye gelen Selim Ağaçdalı isimli vatandaş ise Adanalıları adada mangal yakmamaları konusunda uyararak, “Sosyal medyadan görüp buraya geldim. O kadar yoğunluk içerisinde durup nefes aldığımız bir yer burası. Adeta bir cennet. Kokuyu alınca insanın başı dönüyor. Biraz su ve yeşillik gördüğümüz yerde mangal yakıyoruz ancak burası mangal yakılabilecek bir yer değil.”

Adana'da saklı bir cennet! Adaya ayak basanlar etrafa yayılan kokuyla mest oluyor - Resim 6

“Bu ada, tamamen doğal oluşmuş nadir bir yer. O yüzden vatandaşlardan rica ediyorum burada mangal yakıp çöplerini buraya bırakmasınlar” ifadelerini kullandı.

Adana'da saklı bir cennet! Adaya ayak basanlar etrafa yayılan kokuyla mest oluyor - Resim 7

Adana'da saklı bir cennet! Adaya ayak basanlar etrafa yayılan kokuyla mest oluyor - Resim 8

Adana'da saklı bir cennet! Adaya ayak basanlar etrafa yayılan kokuyla mest oluyor - Resim 9

Adana'da saklı bir cennet! Adaya ayak basanlar etrafa yayılan kokuyla mest oluyor - Resim 10

Adana'da saklı bir cennet! Adaya ayak basanlar etrafa yayılan kokuyla mest oluyor - Resim 11

Adana'da saklı bir cennet! Adaya ayak basanlar etrafa yayılan kokuyla mest oluyor - Resim 12

kaynak haberler

About Post Author

Previous post Kadın görevli kaplanın saldırısına uğradı, olaya şahit olanlar psikolojik tedavi görmeye başladı
Next post Yeşil_İz Platformu’nun Websitesi Yayında!