2023 Avlanma İzin Ücret Tarifesi Avcılık Belgesi Harç bedeli

Read Time:4 Minute, 8 Second

2023 yılı için Avcılık Belgesi Harç bedeli, Dernek üyesi olan Avcılar için 1.010,90 Tl. dernek üyesi olmayanlar için 1.104, 80 Tl oldu.

Bu görselin Alt özniteliği boş. Dosya adı: HARC.gif
avcılık belgesi harç bedeli

2023 Silah Ruhsat Harçları

 RUHSAT TÜRÜ  SÜRESİHARÇ ÜCRETİ
  Tabanca Taşıma Ruhsatı5 Yıl23.093,00
  Tabanca Bulundurma Ruhsatı5 Yıl7.930,30
  Yivli Av Tüfeği Taşıma Ruhsatı5 Yıl23.093,00
  Yivli Av Tüfeği Bulundurma Ruhsatı5 Yıl7.930,00
  Yivsiz Tüfek Ruhsatı5 Yıl178.70,00
  Tabanca Taşıma Kart Bedeli5 Yıl500,00
  Tabanca Bulundurma Kart Bedeli5 Yıl300,00
  Yizsiv Tüfek Kart Bedeli5 Yıl200,00

2023 Silah Bulundurma ve Taşıma Ruhsat Harcı Ne Kadar? Silah ruhsat süresi geçerse ne olur?

Silahlar bulundurma ruhsatı hem de taşıma ruhsatı verilmektedir. Bu kapsamda 5 yıllık harç ücreti ödenmektedir. Bu ücretler her yıl zamlanmaktadır. Bu içeriğimizde 2023 yılı için Silah bulundurma ve silah taşıma ruhsat ücreti fiyatı ne kadar, kaç tl? Silah ruhsat süresi geçirse ne olur, ne kadar idari para cezası ödenir? işte tüm bu sorulara yanıt verdik. 

Bir kişinin bir silah taşıyabilmesine izin vermek için verilen bir belgeye silah taşıma ruhsatı, deniyor. Silah taşıma ruhsatları ise Bulundurma ve Taşıma gibi kendi içinde gruplara ayrılıyor. Peki Silah bulundurma ve silah taşıma ruhsat ücreti 2023 fiyatı ne kadar, kaç tl? silah ruhsat süresi geçirse ne olur, ne kadar idari para cezası ödenir? işte tüm bu soruların yanıtını haberimizde yer verdik.

Silah Ruhsat Süresi geçerse veya dolarsa ne olur?

Silah ruhsatı 5 yıllık süreyle verilmektedir. Ruhsat bitiş tarihinden hemen sonra 6 ay içinde yenileme süresi vardır. Bu süreyi aşmanız halinde 6 ay süre aşımının ardından idare para cezası uygulanmaktadır. İkinci 6 ay sonunda ise 1 yıllık süre aşımından sonra yenilenmeyen silah kaçak durumuna düşer ve bağlı bulunulan polis merkezine teslim edilme zorunluluğu vardır. Teslim edilmezse ek cezalar uygulanmaktadır.

Silah Ruhsat Süresi geçerse idari para cezası ne kadar?

Taşıma ruhsatı biten silahlara bulundurma ruhsatı çıkarılabilir veya ruhsat süreleri bitmeden silahlar devredebilirsiniz. Ancak yukarıda belirtilen süreleri aşmanız durumunda İlk 6 ay süreyi geçirenlere uygulanacak idari para cezası harçlar gibi zamlandı. Buna göre 2022 yılında 8 bin 030 lira idari para cezası 2023 yılında 17 bin 901 liraya yükseldi.

2023 Silah Taşıma Harcı Ne Kadar Oldu?

2022 yılında 10 bin 359 lira olan silah bulundurma harcı yüzde 122,93 oranında zam yapıldı. Buna göre 2023 yılında bulundurma ruhsatı 23 bin 093 liraya yükseltildi.

Silah Bulundurma Ruhsat Harcı Ne Kadar, Kaç TL?

2023 yılında silah bulundurma ruhsatı ise 3 bin 315 liradan, 7 bin 390 liraya yükseldi.

Bulundurma Ruhsatlı Silah Yakalatma Cezası Nedir ?

Bulundurma ruhsatlı silah yakalatma cezası da bir yıldan 3 yıla kadar hapis cezası ile ve buna ek olarak 30 günlük ila 100 günlük para cezası ile cezalandırılmaktadır.

Silah Yeni Adresine Taşınacağı Bildirilmezse Ne Olur ?

Eğer silahın sahibi, silahı yeni adresine taşıyacağını bildirmeden silah güvenlik güçleri tarafından ele geçirilirse silahın sahibi idari para cezası ile cezalandırılır.

Tabanca ruhsatı için hangi belgeler gerekir?

Türkiye’de tabanca sahibi olabilmeniz için öncelikle ruhsat almanız gerekiyor. Bunun için yapmanız gerekense, mevzuatta belirtilen belgelerle birlikte, bulunduğunuz yerleşim yerinde ruhsat vermeye yetkili mercilere başvurmak. Bu merciler, ikamet adresine göre ilçe emniyet müdürlükleri ya da jandarma komutanlıkları olabilir.

Başvuru sırasında,

a) İlgili makama hitaben kaleme alacağınız dilekçeyi,

b) Bir adet yarım kapak karton dosyayı,

c) Nüfus cüzdanınızın aslını,

d) Silah ruhsatı alınmasında sakınca bulunmadığına dair sağlık kurulu raporunu,

e) 4 adet renkli vesikalık fotoğrafınızı,

f) Başvuru sahipleri adlarına müracaat tarihi itibariyle son 15 (on beş) gün içerisinde alınmış, 6183 Sayılı Kanunun 22/A bendi kapsamında 5.000 (beş bin) lirayı aşan tutarda vadesi geçmiş vergi borcu olmadığını gösterir belge,

g) 150 TL tutarında Silah Bulundurma Ruhsatı Kart Ücreti Dekontu,

Başvurunun ardından, ilgili makam tarafından yapılacak tahkikatın olumlu sonuçlanması halinde valilik onayıyla silah satın alma belgenizi alabilirsiniz. Silah satın alma işlemlerinizi ise bu belgeyle MKEK kurumundan gerçekleştirmeniz gerekiyor.

Ruhsatınızı alındıktan sonra bir yıl içinde tabancanızı satın almalısınız. Aldığınız silahın ruhsata işleme süresi ise 60 gün.

Unutmamanız gereken, silah ruhsatının onay tarihinden itibaren beş yıl için geçerli olduğu. Bu nedenle ruhsatınızı her beş yılda bir yenilemelisiniz.

Konuyla ilgili daha detaylı bilgiye 6136 Sayılı Ateşli Silahlar Hakkında Kanun ve ilgili yönetmeliklerden ulaşabilirsiniz.

Av tüfeği ruhsat işlemleri…

Av tüfeği satın alma ruhsatı talebinize ilişkin olarak, bulunduğunuz yerleşim yerinde ruhsat vermeye yetkili mercilere başvuru yapabilirsiniz.

Başvuru sırasında,

a) İlgili makama hitaben kaleme alacağınız dilekçeyi,

b) Yarım kapak karton dosyayı,

c) Nüfus cüzdanınızın aslını,

d) Silah ruhsatı alınmasında sakınca bulunmadığına dair sağlık kurulu raporunu,

e) 4 adet renkli vesikalık fotoğrafınızı yanınızda bulundurmalısınız.

Unutmayın! Yivsiz Tüfek Ruhsatnamesi size yalnızca taşıma ve bulundurma yetkisi verir. Avlanmak için Orman Bölge Müdürlüğüne başvuruda bulunup “Avlanma Kartı” almalısınız.

Satın Alma Belgesi ile avlanamazsınız; tüfeğinizi serbestçe taşıyabilmek içinse ruhsatınıza kaydettirmeniz gerekir.

Blokta beklenmedik ya da geçersiz bir içerik bulunuyor.

Blok kurtarmayı dene

2023 yılı için Avcılık Belgesi Harç bedeli resmi gazete

2023 Silah Ruhsat Harçları

2023 silah ruhsat harçları, Silah bulundurma ruhsatı harcı 2023, Silah taşıma ruhsatı harcı 2023, Tabanca Ruhsatı, Yivli tüfek taşıma harcı 2023, Yivsiz tüfek harcı 2023Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

About Post Author

Previous post 2023 Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri’ni kazananlar
Next post Diyarbakır’da geçen yıl 270 yaban hayvanı tedavi edilerek doğaya salındı