Manisa’da fotokapana yansıdı! İlk kez sürü halinde görüntülendiler

Manisa’da bulunan fotokapanlarla kurtlar ilk kez sürü halinde görüntülendi. Yaban Hayatı Şube Müdürü Hasan Paşalı, “Manisa’da son dönemlerde kurt popülasyonunda ciddi bir artış olduğunu söyleyebiliriz” ifadelerini kullandı.

https://geo.dailymotion.com/player/x4sod.html?video=x8js9cp

Manisa, İzmir, Muğla ve Aydın’daki farklı ormanlık alanlara yerleştirilen fotokapanlar ile avcılıkla mücadele edilirken, aynı zamanda yaban hayvanlarının doğal yaşamı görüntüleniyor.

Gündüz ve gece kayıtta olan 348 foto kapandan Manisa’daki 43 fotokapan tarafından kurt, domuz, tilki, çakal, geyik, karaca gibi birçok hayvan görüntülendi.

Özellikle Manisa’da kurt sürüsü ilk kez görüntülenirken, Doğa Koruma ve Milli Parklar 4’üncü Bölge Müdürlüğü Avcılık ve Yaban Hayatı Şube Müdürü Hasan Paşalı, kentte kurt popülasyonunun arttığını söyledi.

“MANİSA, YABAN HAYATI KONUSUNDA ŞANSLI”

Paşalı, “Manisa, yaban hayatı bakımından son derece zengin bir bölge. Spil Dağı Milli Parkı’mızda kızıl geyiklerimiz, kentin farklı bölgelerinde de karaca türü görülmektedir. Özellikle son dönemlerde kurt popülasyonunda ciddi bir artış olduğunu söyleyebiliriz” dedi.

Paşalı, sözlerine şöyle devam etti: “Özellikle doğada gördükleri yaban hayvanlarının yavrularını alarak yuvalarından etmesinler. Çünkü anneleri yakında olabilir. Bazen, ‘Yaban hayvanı yavrusu bulduk’ ihbarı alıyoruz. Biz de onlara özellikle hayvanın orada kalmasını ve takibini yapacağımızı söylüyoruz. Yaptığımız incelemenin ardından beklediğimiz birkaç günün ardından yavru hayvan aynı yerindeyse gerekli çalışmaları yaparak, bakımını yapmak üzere o bölgeden alıyoruz. Vatandaşlarımız gördükleri yaralı yaban hayvanlarını bize bildirebilir. Tedavilerinin ardından tekrar aynı bölgede doğaya salıyoruz.”

“Yaban hayatımız ülke olarak zenginliğimiz, bu zenginliği koruyup geliştirip gelecek kuşaklara aktarmamız gerekiyor. Bu kapsamda hem kurumsal hem de vatandaşların sorumluluğu var. Kaçak avcılık konusunda duyarlılık bekliyoruz.” (DHA) Kaynak Sözcü

About Post Author

Previous post DSÖ, dünya genelindeki sokak hayvanı sayısını açıkladı
Next post Halk arasında ‘ağlayan gelin’ olarak biliniyor! Koparmanın cezası 244 bin TL