Yaban hayatında 639 türe koruma

İklim krizi, orman yangınları ve çevre kirliliğine bağlı olarak yaban hayatta da ekolojik bozulmalar yaşanırken, Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü (DKMP) yaban hayatının korunması için çeşitli önlemler alıyor.

Yaban hayatında 639 türe koruma

MELTEM GÜNEŞ Ankara – Bu kapsamda yaban hayvanı türleri içinde yer alan 112’si memeli, 386’sı kuş ve 141’i sürüngen olmak üzere toplam 639 tür koruma altına alındı. Nesli tehlike altında olan türlerin korunmasına yönelik ise 100 adet tür eylem planı tamamlandı.

90 tür tehlikede

Nesli tehlike altında olan hayvan sayısının 80-90 civarında olduğu tahmin edilirken, Anadolu yaban koyunu, kelaynak, alageyik, bozkır kartalı, karakulak, turna, toy, Akdeniz foku, Hatay dağ ceylanı nesli tehlikede olan türler arasında yer alıyor. Türlerin korunması ve geliştirilmesi için toplam alanı 1 milyon 165 bin 578 hektarı bulan, 85 adet yaban hayatı geliştirme sahası oluşturuldu.

İstanbul, Konya, Eskişehir, Samsun, Şanlıurfa, Hatay, Antalya’nın da arasında bulunudğu 13 üretme istasyonunda elde edilen nesli tehlike altındaki canlılar daha sonra uygun yaşam ortamlarına yerleştiriliyor. Bu kapsamda son 20 yılda; 766 kızılgeyik, 82 alageyik, 447 yaban koyunu, 556 ceylan, 11 karaca, 92 yaban keçisi olmak üzere toplam bin 954 yaban hayvanı doğaya salıverildi. Şanlıurfa’da Harran kertenkelesi türünün neslinin çok azalması üzerine de eylem planı hazırlamaya başladı. Kaynak Milliyet

About Post Author

Previous post İstanbul’un ilk ekolojik çocuk parkı açıldı
Next post Tarım ve Orman Bakanlığı, (DKMP) tarafından “Biyokaçakçılıkla Mücadele Projesi” SIKI DENETİM