UYARILARA ALDIRMIYORLAR, AYILARI ELLE BESLİYORLAR !

Bitlis’in Tatvan ilçesindeki Nemrut Krater Gölü çevresini ziyaret eden bazı vatandaşlar, yiyecek bekleyen ayıları elle beslemeye çalışıyor.

Uyarılara aldırmıyorlar, ayıları elle besliyorlar

“KUCAKLARINDA BEBEKLERİYLE YAKLAŞIYORLAR”

Bitlis’in Tatvan ilçesindeki Nemrut Krater Gölü çevresini ziyaret eden bazı vatandaşlar, yiyecek bekleyen bozayıları elle beslemeye çalışıyor. Bu durumun tehlikeli olduğunu belirten Bitlis Eren Üniversitesi’nden öğretim üyesi Cihan Önen, “Ayı hamle yapıp ölümcül darbeler vurabilir. Ayrıca beslemek ayı için de zararlı. Çünkü doğal dengeleri bozuluyor” dedi.

Bitlis’in Tatvan ilçesindeki Nemrut Krater Gölü kış öncesinde son ziyaretçilerini ağırlıyor. Bölgede kar yağışı ile yolları kapanacak olan Nemrut Krater Gölü’nü büründüğü sonbahar renkleriyle son kez görmek için bölgeye gelenler, yine tehlikelere aldırmadan araçların önünde durarak, yiyecek bekleyen bozayıları elle besleyip, görüntü almaya çalıştı.

Uzun yıllardır bölgede gözlem yapan Bitlis Eren Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi öğretim üyesi Dr. Cihan Önen, Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü tarafından bölgeye asılan uyarıcı tabelalara rağmen ailelerin küçük çocuklarını da yanlarına alarak bozayılara yaklaşmaya devam ettiğini söyledi.

“KUCAKLARINDA BEBEKLERİYLE YAKLAŞIYORLAR”

Dr. Önen, bu durumun son derece tehlikeli olduğunu ve üzücü olaylarla sonuçlanabileceğini belirterek, “Ayılara çok fazla yaklaşıyorlar. Hatta kucaklarında bebekleriyle yaklaşıyorlar. Hamle yapıp ölümcül darbeler vurabilir. Ayrıca beslemek ayı için de zararlı. Çünkü ayıların doğal dengeleri bozuluyor zaten ayılar doğal ortamda bütün besinlerini bulabiliyorlar” dedi. (DHA) Kaynak Sözcü

About Post Author

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Previous post Yer Karabük: 50 yaban domuz sürüsü böyle görüntülendiler!