Artvin’de böcek istilası

Artvin’in Borçka ilçesinde görülen istilacı böcek sayıları günden güne artıyor. Bölgedeki tarım ürünlerine zarar veren kahverengi kokarca böcekleri, köylerde tarım ürünlerde verim kayıplarına neden oluyor.

Fındık başta olmak üzere mısır, fasulye, böğürtlen gibi bitkilerin suyunu emerek beslenen istilacı böcek köylünün kabusu oldu. Uzun yıllardır tarlalarında ilk defa bu denli verim kaybını yaşadıklarını söyleyen bölge halkı yetkililerden yardım istedi.

Artvin’in Borçka ilçesine bağlı Güreş köyü, kahverengi kokarca böceğinin (Halyomorpha halys) istilasına uğradı.

Artvin'de böcek istilası - 2

Fındık başta olmak üzere mısır, fasulye, böğürtlen gibi bitkilerin suyunu emerek beslenen istilacı tür köylünün kabusu oldu. Uzun yıllardır tarlalarında ilk defa bu denli verim kaybını yaşadıklarını söyleyen bölge halkı yetkililerden yardım istedi.

Sayıları oldukça fazla olan, ormandan tarlaya, evden ahıra neredeyse her yerden çıkan kokarca böceği, saldığı kötü kokunun yanı sıra tarım alanlarına da zarar veriyor.

Bölgede tarımla uğraşan 103 yaşındaki Naciye Aydın, ilk kez böyle bir verim kaybının yaşandığını söyledi. Zeki Aydın ise “İlk defa mısır bahçemizde verim kaybını yaşıyoruz. Hayat şartları köylere dönüş zorladı ancak istilacı böcek yakamızı bırakmıyor. Ekinlerin kaldırılması ile evlere girmeye hazırlanan böcek, evlere girince insanlarda psikolojik etki yapıyor. Kışın evlerde saklanıp, durgun halde geçiriyorlar. Devlet büyüklerimiz buna bir önlem alsın.” ifadeleri kullandı.

Artvin'de böcek istilası - 4

Borçka Ziraat Odası Başkanı Tolga İskender ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Gürcistan ile sınır komşusu olmamızdan kaynaklı bu ülkeden gelen böcekler ilimizin sınır ilçelerini adeta istila etmiş durumda. Sınır köylerimizde kafesler koyduk. Günlük ve haftalık olarak takıp ettik. Bu zararlıları poşetleyerek gramajını aldıktan sonra not ettik. Samsun’da endüstriye gönderdik. Bölgemizde hangi noktalardan geçtiği tespit ettik. Çalışmalarımız sürüyor.” ifadelerini kullandı.

Artvin'de böcek istilası - 5
Artvin'de böcek istilası - 6
Artvin'de böcek istilası - 7
Artvin'de böcek istilası - 8

Kaynak Ntv

About Post Author

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Previous post Yaralanan ayı tedaviye alındı