Ardahan’da Karga İstilası! Bodega kasabası değil Ardahan

Ünlü yönetmen Alfred Hitchcock’un Kuşlar isimli gerilim filmi, Ardahan’da gerçek oldu. Filmin çekiminin yapıldığı Pasifik kıyısındaki Bodega kasabası gibi Ardahan da kargaların istilasına uğradı. Kentte yaşanan kuraklık ile inşaat çalışmalarına dikkati çeken uzman biyolog ve çevre mühendisi Kemal Kayatürk, “Yok edilen her ağaç yuvası, yok edilen onlarca karga demektir. Şehir etrafında yuvalanacak yer bulamayan kargalar, mecburen apartmanların çatı veya eklentilerine yuvalanıyor” dedi.

Bodega kasabası değil Ardahan - 1

Kentte özellikle sabah ve akşam saatlerinde görülen kargalar, vatandaşları korkutuyor. Geçen yıllara göre, sayıları daha da artan kargalar, sık sık gökyüzünü kaplıyor.

Bodega kasabası değil Ardahan - 2

Bir süre sonra dağılan kargalar ya bir evin çatısına ya da elektrik telleri ile ağaçlara konuyor. Ardahanlılar, karga sayısındaki artışa dikkat çekerek, özellikle seslerinin korkutucu olduğunu söyledi.

Bodega kasabası değil Ardahan - 3

“KÜÇÜK CANLILAR AÇIK HEDEFTE AV OLDU”

Yaklaşık 10 ay sonra kentte görülen karga istilası hakkında konuşan uzman biyolog ve çevre mühendisi Kemal Kayatürk, “2021 baharı ve yazı, Ardahan ve civarında oldukça kurak geçti. Dolu yağışları ise ekili alanlar ile bitki örtüsünün hem gelişmemesine hem de yol olmasına neden oldu.

Bodega kasabası değil Ardahan - 4

Bitki örtüsünden mahrum kalan küçük canlılar da açık hedefte av oldu. Tabii bunu en iyi değerlendiren canlılardan biri de kargalar oldu. Artan beslenme ve rahatça üreme ile çok sayıda yavru yapma imkanı doğdu” dedi.

Bodega kasabası değil Ardahan - 5

“BU SENE BOL KARGALI BİR KIŞ GEÇİRECEĞİZ”

Kentteki inşaat çalışmalarına da vurgu yapan Kayatürk, “Yapılaşma genelde geniş bahçeli, müstakil evlerin yerine apartmanlar dikmek şeklinde oluyor. Bu sırada geniş bir bahçeye yayılmış onlarca ağaç yok edilmektedir. Yok edilen her ağaç yuvası, yok edilen onlarca karga demektir. 

Bodega kasabası değil Ardahan - 6

Şehir etrafında yuvalanacak yer bulamayan kargalar, mecburen apartmanların çatı veya eklentilerine yuvalanıyor. Özellikle kış aylarında apartmanlardaki yiyecek artıkları da kargaları bu merkezlere çekmektedir. Bu sene bol kargalı ve karga gürültülü bir kış geçireceğiz diyebiliriz” diye konuştu.

Bodega kasabası değil Ardahan - 7
Bodega kasabası değil Ardahan - 8
Bodega kasabası değil Ardahan - 9
Bodega kasabası değil Ardahan - 10
Bodega kasabası değil Ardahan - 11
Bodega kasabası değil Ardahan - 12
Bodega kasabası değil Ardahan - 13
Bodega kasabası değil Ardahan - 14
Bodega kasabası değil Ardahan - 15
Bodega kasabası değil Ardahan - 16
Bodega kasabası değil Ardahan - 17
Bodega kasabası değil Ardahan - 18
Bodega kasabası değil Ardahan - 19

kaynak ntv

About Post Author

Previous post 50 yıl sonra İzmir’de kurt görüldü
Next post Nesli tehlike altındaki yaralı vaşak, tedavi edilerek doğaya salındı