10 bin yıl önce yok olan yünlü mamutlar yeniden doğacak

Bir teknoloji şirketi küresel ısınmayla mücadele için ilginç bir proje önerdi. Colossal adındaki şirket 10 bin yıl önce nesli tükenen yünlü mamutları DNA teknolojisiyle geri getirmeyi amaçlıyor. Şirket şimdiden 15 milyon dolar yatırım almayı başardı.

10 bin yıl önce yok olan yünlü mamutlar yeniden doğacak - 1

Küresel ısınma ile mücadele için on bin yıl önce nesli tükenen yünlü mamutlar geri dönüyor.

10 bin yıl önce yok olan yünlü mamutlar yeniden doğacak - 2

Bir zamanlar Avrupa’nın büyük bölümünde, Kuzey Amerika’da ve Kuzey Asya’da yaşamış olan ikonik Buz Devri türlerinin soyları yaklaşık 10 bin yıl önce tükendi.

10 bin yıl önce yok olan yünlü mamutlar yeniden doğacak - 3

Yünlü mamutların boyları 4 metreye kadar, ağırlığı 6 tona kadar ulaşıyordu. Bu hayvanların neslinin tükenmesi aşırı avlanma ve ısınan iklimler nedeniyle gerçekleşti.

10 bin yıl önce yok olan yünlü mamutlar yeniden doğacak - 4

Şimdi, ABD merkezli bir biyobilim ve genetik şirketi Colossal, bu tarih öncesi devi geri getirmek için 15 milyon dolar fon toplamayı başardı.

10 bin yıl önce yok olan yünlü mamutlar yeniden doğacak - 5

Program Asya fillerini Kuzey Kutbu’ndaki yaşama uyacak şekilde ayarlayarak korumaya yardımcı olmanın bir yolu olarak sunuldu.

10 bin yıl önce yok olan yünlü mamutlar yeniden doğacak - 6

Ekip ayrıca, melezleri Kuzey Kutbu bozkırlarına sokmanın, bozulmuş habitatı restore etmeye ve küresel ısınmanın bazı etkileriyle mücadele etmeye yardımcı olabileceğini iddia etti.

10 bin yıl önce yok olan yünlü mamutlar yeniden doğacak - 7

Ekip özellikle, fil-mamut karışımlarının ağaçları devireceğini ve böylece Arktik otlaklarının yenilenmesine yardımcı olacağını ve bunun da zemini serin tutacağını savundu.

10 bin yıl önce yok olan yünlü mamutlar yeniden doğacak - 8

CRISPR KULLANACAKLAR 

Şirket bunu başarmak için gen düzenleme aracı olan CRISPR’ı kullanacaklar. 2020’de Nobel Edebiyat Ödülü’nün verildiği bu teknolojiyle yeniden yünlü mamutların dünyada otlayabileceğine inanılıyor.

10 bin yıl önce yok olan yünlü mamutlar yeniden doğacak - 9

Mamutları 10 bin yıl önceki haliyle geri getirmek mümkün değil. Çünkü onların büyüyebileceği bir rahim bulmak mümkün değil. Ancak onların soğuğa dayanıklı fil versiyonları gen dizilimiyle doğabilir.

10 bin yıl önce yok olan yünlü mamutlar yeniden doğacak - 10

Şirketin amacı 4-6 yıl arasında ilk yavruların dünyaya gelmesini sağlamak. Colossal ilk başta mamut embriyolarını büyütmek için yapay rahimler kullanacak. Burada bir noktaya kadar gelişen emrbriyolar filin rahmine bırakılacak.

10 bin yıl önce yok olan yünlü mamutlar yeniden doğacak - 11

Colossal amaçlarının bir Jurassic Park yaratmak olmadıklarını savunuyor. Yine de eğer mamutlar dünyaya gelirse Jurassic Park’ın gerçek dünyadaki haline benzetilen Rusya’daki Pleistocene Park’a bırakılacak.

10 bin yıl önce yok olan yünlü mamutlar yeniden doğacak - 12

Tabi havalar ısındığı için yok olan bir türün geri getirilmesi havaların daha da sıcak olduğu bir dönemde ne kadar işe yarayacağı bilinmiyor. kaynak ntv

About Post Author

Previous post SAKARYA MEYDAN MUHABERESİNİN 100. YILI KUTLU OLSUN…
Next post Türkiye’nin en büyük nilüfer bahçesi: Beyşehir Gölü